Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówił w wieczornym wystąpieniu, że prądu pozbawionych jest na Ukrainie ok. 6 mln odbiorców.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz uważa, że jeśli Władimir Putin zgodzi się powstrzymać agresję przeciwko Ukrainie, Europa powinna wrócić do przedwojennego „porządku pokojowego” z Rosją i rozwiązać „wszystkie kwestie wspólnego bezpieczeństwa.
Scholz powiedział, że chciałby przywrócić ustalenia dotyczące bezpieczeństwa poczynione podczas zimnej wojny i po niej oraz że istnieje „gotowość” do zaangażowania się w rozmowy z Rosją w sprawach takich jak kontrola zbrojeń i rozmieszczanie rakiet. Miałoby to być jednoznaczne z zaprzestaniem przez Rosję prób rozszerzania jej terytorium.
Inni sojusznicy NATO, tacy jak Polska i państwa bałtyckie, prawdopodobnie przyjmą inne podejście, ponieważ już zasygnalizowali, że będą przeciwni jakimkolwiek ustępstwom wobec Rosji.
Komentując, jak Niemcy postąpią z Rosją po zakończeniu wojny, Scholz powiedział: - Rosja zepsuła porządek pokojowy, nad którym pracowaliśmy przez tyle dziesięcioleci i zgodziliśmy się, że nigdy więcej nie powinno być próby zmiany granic siłą.