Szef NATO: Za wcześnie na rozpatrywanie wniosku Polski o Patriotach dla Ukrainy

Wszyscy zgadzamy się co do pilnej potrzeby pomocy Ukrainie, w tym w systemach obrony powietrznej - powiedział Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Berlinie.

Publikacja: 01.12.2022 18:42

Szef NATO: Za wcześnie na rozpatrywanie wniosku Polski o Patriotach dla Ukrainy

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 281

- Wszyscy zgadzamy się co do pilnej potrzeby pomocy Ukrainie, w tym w systemach obrony powietrznej - powiedział Stoltenberg.

Szef NATO ocenił, ze jest za wcześnie, aby rozpatrywać sugestię Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że oferowane przez Niemcy baterie Patriot, zamiast pełnić "funkcje ozdobne" w Polsce, powinny znaleźć się na terytorium Ukrainy.

Czytaj więcej

Kaczyński: Nie ma gwarancji, że Niemcy strzelaliby do rosyjskich rakiet

- Ważne jest, aby oddzielić dyskusję na temat tych trzech Patriotów, które Niemcy zaoferowały w celu ochrony polskiej przestrzeni powietrznej, od kwestii zwiększenia obrony powietrznej Ukrainy – powiedział Stoltenberg.

Dodał, że równie ważne., jak dostarczenie Kijowowi nowych systemów, jest zapewnienie dobrego działania tych, które już zostały dostarczone. - Istnieje zapotrzebowanie na amunicję do istniejących systemów, potrzebne są części zamienne i konserwacja - wyliczał polityk.

W środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał Niemcy do dostarczenia Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot „tak szybko, jak to możliwe”. Komentarze Kułeby pojawiają się po tym, jak minister obrony Polski Mariusz Błaszczak powiedział w zeszłym tygodniu, że Berlin powinien wysyłać systemy obrony przeciwlotniczej Patriot bezpośrednio na Ukrainę, a nie do Polski.

Konflikty zbrojne
Ile musi wydać Europa, aby obronić się przed Rosją bez USA? Są wyliczenia
Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos