Niemieccy politycy wzywają rząd w Berlinie do aktywnego wspierania ukraińskiej kontrofensywy

W związku z doniesieniami o sukcesach ukraińskiej armii w wypieraniu Rosjan z niektórych okupowanych terytoriów, czołowi politycy niemieckiej koalicji rządzącej wezwali rząd do aktywnego wspierania kontrofensywy za pomocą nowych dostaw broni.

Publikacja: 12.09.2022 11:00

Niemieccy politycy wzywają rząd w Berlinie do aktywnego wspierania ukraińskiej kontrofensywy

Foto: AFP

Szef komisji spraw zagranicznych Michael Roth z SPD kanclerza Olafa Scholza powiedział, że Zachód jako całość powinien zrobić wszystko, by pomóc Ukrainie osiągnąć zwycięstwo.

- W tej nowej fazie wojny Ukraina potrzebuje broni, która pozwoli jej wyzwolić terytoria zajęte przez Rosję i utrzymać je na stałe pod swoją kontrolą - powiedział Roth.

- Zachód, w szczególności USA, Niemcy, Francja i Polska, powinny szybko ściśle koordynować i dostosować swoje dostawy do nowej sytuacji - dodał.

Czytaj więcej

Dlaczego Niemcy mają problem z bezpośrednimi dostawami ciężkiej broni do Ukrainy

Stwierdził również, że wydaje się coraz bardziej realistyczne, "że Ukraina może wygrać tę wojnę i zrobić to jako wolny, demokratyczny kraj, zachowując swoją integralność terytorialną."  

Szefowa komisji obrony Marie-Agnes Strack-Zimmermann z FDP powiedziała niemieckiej agencji informacyjnej dpa, że Niemcy mają obowiązek pomóc w ochronie demokracji.

- Niemcy muszą natychmiast odegrać swoją rolę w sukcesach Ukrainy i dostarczyć pojazdy - bojowy wóz piechoty Marder i czołg Leopard 2 - powiedziała w niedzielę.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony David Helmbold powiedział, że przeciwlotnicze jednostki artylerii samobieżnej Gepard będą dostarczane na Ukrainę z magazynów koncernów przemysłowych.

Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Nie wierzę, że Donaldowi Trumpowi nie zależy na Europie
Konflikty zbrojne
Nadzwyczajny szczyt w Paryżu. Europejscy liderzy będą omawiać działania Donalda Trumpa ws. Ukrainy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1088
Konflikty zbrojne
Kolejny etap rozejmu. Hamas zwolnił trzech więźniów
Konflikty zbrojne
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. „Dobre rozmowy" Zełenskiego z Vance'em