Przedstawiciel Pentagonu: Będziemy studiować obronę Siewierodoniecka

Mimo iż rosyjskie jednostki odniosły częściowy sukces w Donbasie, nie ma powodu, by mówić o okrążeniu Lisiczańska, który jest heroicznie broniony przez siły zbrojne Ukrainy, a sposób obrony Siewierodoniecka będzie przedmiotem studiów w przyszłości - mówi przedstawiciel Departamentu Obrony USA.

Publikacja: 28.06.2022 06:57

Ukraiński czołg

Ukraiński czołg

Foto: AFP

arb

Słowa przedstawiciela Departamentu Obrony USA są cytowane na stronie Departamentu.

- Z militarnego punktu widzenia powiedziałbym, że niewielka liczba Ukraińców, którzy wiązali Rosjan w Siewierodoniecku tak długo, będzie czymś, co prawdopodobnie będziemy studiować w przyszłości - powiedział przedstawiciel Pentagonu.

Przedstawiciel Departamentu Obrony zwrócił uwagę, że Ukraińcy opuścili Siewierodonieck na podstawie własnej decyzji, by zająć lepiej przygotowane pozycje do kontynuowania obrony.

Przedstawiciel Pentagonu mówi też, że Rosjanie zyskali niewielki teren kosztem bardzo dużych strat. - Ukraińcy każą im płacić (wysoką cenę) za niewielkie terytorium - podkreśla.

Czytaj więcej

Znany rosyjski opozycjonista aresztowany w Moskwie w czasie spaceru

Cytowany przez Departament Obrony urzędnik mówi też, o posiadanych przez Pentagon dowodach na problemy z morale wśród rosyjskich żołnierzy oraz o dymisjach generałów odpowiedzialnych za rosyjskie działania na Ukrainie.

Z wypowiedzi przedstawiciela Pentagonu wynika, że Amerykanie zdają sobie sprawę, że Rosjanie mają przewagę nad Ukraińcami jeśli chodzi o systemy uzbrojenia i ogólną liczbę żołnierzy, których mogą rzucić do walki, ale "zostali zmuszeni do wykorzystania rezerw już w ubiegłym miesiącu, co świadczy o umiejętnościach i determinacji Ukraińców".

Departament Obrony odnotowuje rosnący opór wobec Rosjan w rejonie Chersonia

Według przedstawiciela Departamentu Obrony zwiększona liczba rosyjskich ataków rakietowych na ukraińskie miasta - Kijów, Lwów, Czernihów czy Odessę - może być spowodowana szczytem G7 poświęconym m.in. sytuacji na Ukrainie oraz dotarciem na Ukrainę pierwszych zestawów rakietowych HIMARS (M142) z USA.

Departament Obrony odnotowuje też rosnący opór wobec Rosjan w rejonie Chersonia oraz to, że Ukraińcom udało się wyzwolić kilka miasteczek na północny-zachód i zachód od Chersonia.

Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko o strącaniu rosyjskich rakiet przez Polskę. „Być może zostało to źle zrozumiane na szczycie NATO”
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Konflikty zbrojne
Jak wyglądało rosyjskie "porozumienie pokojowe". Radio Swoboda dotarło do dokumentu z 2022 roku
Konflikty zbrojne
Zaktualizowane mapy Google zdradzają pozycje ukraińskich systemów wojskowych
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Iran nie zaatakuje Izraela przed wyborami w USA
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Ukraińska propaganda mnoży żołnierzy z Korei Północnej jak grzyby po deszczu