Rosyjska wojna na Ukrainie bez granic. Putin coraz bardziej brutalny

Inwazja nie idzie po myśli Putina. Dlatego staje się coraz bardziej brutalny. A USA ostrzegają: wojna może się rozlać poza Ukrainę.

Publikacja: 06.03.2022 21:00

Dramat uchodźców z bombardowanego miasta Irpień na północny zachód od Kijowa. Ich droga ucieczki pro

Dramat uchodźców z bombardowanego miasta Irpień na północny zachód od Kijowa. Ich droga ucieczki prowadziła przez zburzony most

Foto: AFP

O ryzyko, że rosyjski przywódca będzie starał się wyprowadzić wojnę poza granice Ukrainy, „Rzeczpospolita” spytała ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego. – To jest jedna z możliwości, którą absolutnie bierzemy pod uwagę. I przed którą jesteśmy gotowi się bronić – odpowiedział. Przyznał też, że Amerykanie uwzględniają w swoich planach możliwość użycia przez Władimira Putina broni jądrowej.

W piątek do Warszawy przyleciał najwyższy rangą wojskowy USA, dowódca połączonych szefów sztabów gen. Mark Milley. Omawiał koordynację działań polskich i amerykańskich wojskowych w obliczu wojny na Ukrainie. Zdaniem „Financial Times” uzgodniono, że Polska przekaże Ukraińcom swoje posowieckie samoloty bojowe w zamian za F-16 od USA.

Czytaj więcej

Ambasador USA: Putin może rozszerzyć konflikt na Europę. Jesteśmy gotowi się bronić

Putin przez ostatnie kilkanaście lat szykował rosyjską armię do błyskawicznego, chirurgicznego uderzenia. Jednak pierwsze dziesięć dni wojny radykalnie zrewidowały te plany: poza Chersoniem Kreml nie przejął żadnego ze strategicznych miast kraju. Jednocześnie okazało się, że Rosja, która od lat szykowała się też na sankcje Zachodu, na froncie gospodarczym jest zasadniczo bezbronna. Moskwę zaskoczyło odcięcie od rynków finansowych i wycofanie się zachodnich koncernów z rosyjskiego rynku. Kraj stanął na skraju bankructwa. A broń Ukraińcom dostarczają już nawet Niemcy. Zdaniem wiceszefa brytyjskiej dyplomacji Dominica Raaba trzeba się przygotować na wielomiesięczny czy wręcz wieloletni konflikt na Ukrainie.

Putin nie może sobie na to pozwolić. Zmienił więc radykalnie taktykę działania. Chce powtórzyć plan, który pozwolił mu zdobyć Grozny w 1999 r. i Aleppo w 2016 r. To brutalne naloty, których efektem są tysiące zabitych. W ten weekend ich ofiarą padł Mariupol, ale też Charków czy Sumy. Na tym nie koniec. USA spodziewają się cyberataków Rosji na infrastrukturę Zachodu. Putin sięga po kolejne groźby. W sobotę uznał, że sankcje to wypowiedzenie wojny Rosji. Ostrzegł, że kraje NATO, które będą chciały blokować działania rosyjskiego lotnictwa nad Ukrainą znajdą się w stanie wojny z Kremlem.

Putin chce powtórzyć plan, który pozwolił mu zdobyć Grozny w 1999 r. i Aleppo w 2016 r.

Wywiad USA uważa, że ryzyko wyprowadzenia wojny poza Ukrainę potęguje kondycja psychiczna Putina, który od dwóch lat jest niemal kompletnie odizolowany od świata z powodu strachu przed koronawirusem. O radykalnej zmianie osobowości rosyjskiego przywódcy mówili też dyplomaci z otoczenia Emmanuela Macrona.

Ale Zachód nie zamierza rezygnować ani z sankcji, ani z dostaw broni dla Ukrainy. Uważa, że jeśli teraz nie zatrzyma Putina, jeszcze bardziej zachęci go to do dalszych podbojów.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy