Trzeci komunista z rosyjskiego parlamentu krytykuje inwazję. „Nienawidzę wojny”

Czy o „denazyfikacji” i „demilitaryzacji” zawsze decydowano wyłącznie środkami militarnymi? - pyta Wiaczesław Marchajew, członek Rady Federacji z partii komunistycznej.

Publikacja: 28.02.2022 01:11

Wiaczesław Marchajew, pierwszy sekretarz Komunistycznej Partii Buriacji.

Wiaczesław Marchajew, pierwszy sekretarz Komunistycznej Partii Buriacji.

Foto: council.gov.ru

qm

„Przykro jest patrzeć na to, co dzieje się na Ukrainie i rani moją duszę, gdy wyobrażam sobie, w którą stronę nasz świat i cały światowy styl życia może się przesuwać” - pisze w niedzielę Marchajew w mediach społecznościowych. Komunista ocenia, że choć „przez całe osiem lat społeczność światowa nie zauważyła trwającego ludobójstwa” w samozwańczych republikach z Donbasu, a uznanie ich niepodległości było konieczne, by „uchronić je przed całkowitą eksterminacją”, to miał nadzieję na „możliwość kontynuowania negocjacji i szukania nowych kompromisów” w związku z sytuacją w regionie.

„Ku mojemu wielkiemu ubolewaniu, cała kampania o uznanie DRL i ŁRL miała zupełnie inny zamiar i plan, który początkowo był ukryty. W rezultacie doszliśmy do etapu konfrontacji na pełną skalę i wojny między” - pisze Marchajew. Zwraca uwagę na brak „woli politycznej, aby po uznaniu republik DRL i ŁRL próbować dalej pokojowo odzyskiwać nasze pozycje”. „Czy o »denazyfikacji« i »demilitaryzacji« zawsze decydowano wyłącznie środkami wojskowymi?” - pyta w końcu, nawiązując do deklaracji Putina, który w ten właśnie sposób uzasadniał inwazję.

„Potępiam każdy radykalny ruch nacjonalistyczny, nie akceptuję ludobójstwa, dewastacji i bezprawia. Ale w ten sam sposób nienawidzę wojny i militarnego rozwiązywania problemów. Mówię to nie jako zewnętrzny obserwator czy polityk, ale jako bezpośredni uczestnik podobnych, bardzo niedawnych wydarzeń w historii Rosji” - konkluduje senator. Podkreśla na koniec, że śmierć „zwykłych młodych i obiecujących mężczyzn jest bardzo bolesne”, podobnie jak później „patrzenie w oczy ich rodzicom, dzieciom i bliskim”.

Wiaczesław Marchajew jest członkiem Rady Federacji, izby wyższej Zgromadzenia Federalnego, od 2015 roku. Wcześniej przez cztery lata zasiadał w Dumie. Jest pierwszym sekretarzem Komunistycznej Partii Buriacji. W 2019 roku publicznie potępił brutalną reakcję policji na protesty po wyborach do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. Rok później był jedynym członkiem Rady Federacji, który głosował przeciwko poprawkom do konstytucji. W poprawkach tych znalazło się m.in. stwierdzenie, że ​​małżeństwo jest wyłącznie związkiem mężczyzny i kobiety.

Wcześniej przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę zaprotestowali w mediach społecznościowych Oleg Smolin i Michaił Matwiejew, deputowani do Dumy z Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1151
Konflikty zbrojne
USA uznają Krym za rosyjski? Nowe doniesienia ws. wojny na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Donald Trump rozważa przerwanie rozmów pokojowych, jeśli Rosja lub Ukraina bedą utrudniać porozumienie
Konflikty zbrojne
USA gotowe wstrzymać wysiłki na rzecz porozumienia Rosja-Ukraina
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Konflikty zbrojne
Strefa Gazy: Hamas odrzuca zawieszenie broni, w izraelskim ataku giną dzieci