UE porozumiała się w sprawie sankcji. "Uderzą w elity, podniosą inflację"

Prezydent Władimir Putin "musi przegrać i przegra" - oświadczyli przywódcy UE informując o porozumieniu w sprawie sankcji, które zostaną nałożone na Rosję za atak tego kraju na Ukrainę.

Publikacja: 25.02.2022 05:35

Emmanuel Macron, Charles Michel, Ursula von der Leyen

Emmanuel Macron, Charles Michel, Ursula von der Leyen

Foto: PAP/EPA

arb

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego. Putin ogłosił, że Rosja prowadzi "specjalną operację wojskową" na wschodzie Ukrainy, ale w rzeczywistości Rosja dokonała inwazji na Ukrainę z trzech kierunków i przeprowadzają ataki na cele na terytorium całej Ukrainy.

Przywódcy UE na szczycie, który zakończył się w piątek w nocy, porozumieli się w sprawie wprowadzenia nowych sankcji ekonomicznych na Rosję, dołączając do USA i innych państw podejmujących takie kroki.

UE zamrozi aktywa rosyjskie, które znajdują się na terytorium Unii Europejskiej i wstrzyma dostęp rosyjskich banków do europejskich rynków finansowych. Szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell określił te sankcje mianem "najostrzejszego pakietu sankcji, który został kiedykolwiek wprowadzony".

Czytaj więcej

Zełenski: Musimy bronić się sami. Wszyscy się boją. My niczego się nie boimy

"Pakiet obejmuje sankcje finansowe i są wymierzone w 70 proc. rosyjskiego sektora bankowego oraz w kluczowe, państwowe spółki, w tym te z sektora zbrojeniowego" - napisała szefowa KE, Ursula von der Leyen, na Twitterze.

Von der Leyen mówiła też, że sankcje ograniczą dostęp Rosji do rynków finansowych, zwiększą koszty pożyczania pieniędzy przez Rosję i doprowadzą do wzrostu inflacji w tym kraju.

Ograniczenia nałożone na eksport do Rosji uderzą w tamtejszy sektor naftowy, pozbawiając go dostępu do materiałów, których potrzebują rosyjskie rafinerie

Szefowa KE mówiła też, że ograniczenia nałożone na eksport do Rosji uderzą w tamtejszy sektor naftowy, pozbawiając go dostępu do materiałów, których potrzebują rosyjskie rafinerie. Takie działania mają - w pewnej perspektywie czasowej - pozbawić Rosję dostępu do zysków z handlu ropą.

Szczegóły sankcji mają być znane w najbliższych dniach.

Prezydent Francji, Emmanuel Macron mówił po szczycie UE, że "wojna pokazała iż Europa musi stać się niezależna na polu energetycznym i na polu bezpieczeństwa".

Von der Leyen przekonywała, że sankcje będą odczuwalne dla rosyjskiej "elity ekonomicznej i politycznej". - Rosyjskie elity nie będą już mogły ukrywać swoich pieniędzy nigdzie w Europie - zapowiedziała.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1151
Konflikty zbrojne
USA uznają Krym za rosyjski? Nowe doniesienia ws. wojny na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Donald Trump rozważa przerwanie rozmów pokojowych, jeśli Rosja lub Ukraina bedą utrudniać porozumienie
Konflikty zbrojne
USA gotowe wstrzymać wysiłki na rzecz porozumienia Rosja-Ukraina
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Konflikty zbrojne
Strefa Gazy: Hamas odrzuca zawieszenie broni, w izraelskim ataku giną dzieci