NBC News: Sankcje wobec Rosji to „wielka sprawa”, ale na efekty możemy czekać latami

Z czasem sankcje mające na celu ukaranie Rosji za inwazję na Ukrainę mogą spowodować załamanie się moskiewskiej giełdy, obniżenie wartości rubla i utrudnienie prowadzenia interesów w Rosji - oceniają eksperci, cytowani przez NBC News.

Publikacja: 25.02.2022 00:58

NBC News: Sankcje wobec Rosji to „wielka sprawa”, ale na efekty możemy czekać latami

Foto: Sergei Karpukhin/TASS

qm

Zdaniem ekspertów lawina sankcji, które Stany Zjednoczone ogłosiły w tym tygodniu przeciwko Rosji, to jedne z najcięższych ciosów, z jakie kiedykolwiek Moskwa otrzymała. Jednak powolny ból, który zadają, może nie wystarczyć, aby powstrzymać zapędy Władimira Putina na Ukrainie.

Ogłoszone już sankcje są znaczące pod względem rozmiaru i zakresu, stwierdzili pytani przez NBC News byli urzędnicy Departamentu Skarbu USA i Departamentu Stanu, ale długotrwałe poleganie przez Amerykanów na tym narzędziu pozostawiło Stanom Zjednoczonym niewiele innych opcji, jeśli Putin i Rosja nie zareagują. Niemniej jednak rosyjska gospodarka już odczuwa skutki wojny, a sankcje mogą z czasem doprowadzić do dalszego załamania się moskiewskiej giełdy, obniżenia wartości rubla – który już w czwartek osiągnął rekordowo niską wartość – oraz sprawić, że robienie interesów w Rosji stanie się nieopłacalnym zajęciem.

Sankcje dotyczące rosyjskich aktywów, obejmujące ok. biliona, oraz zakaz eksportu do Rosji technologii, zdaniem prezydenta USA Joe Bidena spowodują „poważne koszty dla rosyjskiej gospodarki, zarówno natychmiast, jak i z biegiem czasu”. - Celowo zaprojektowaliśmy te sankcje tak, aby zmaksymalizować długoterminowy wpływ na Rosję i zminimalizować wpływ na Stany Zjednoczone oraz naszych sojuszników - powiedział.

Czytaj więcej

Biden: Europa nie chce odciąć Rosji od SWIFT. Scholz: Nie w tej chwili

Ale może minąć sporo czasu, nawet lat, zanim sankcje zaszkodzą rosyjskiej gospodarce - powiedział Brian O'Toole, który do 2017 roku pracował w Departamencie Skarbu USA. - Trochę martwię się, że jeśli nie ma bezpośredniego wpływu ekonomicznego na Rosję, Putin może pomyśleć, że dotkliwość sankcji jest mniejsza, niż się spodziewał, co może dać mu pewną motywację do dalszych kroków – powiedział O'Toole.

Z kolei Daniel Fried, wieloletni dyplomata i były ambasador w Polsce, przypomniał, że Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Związek Radziecki po inwazji na Afganistan, na efekty trzeba było czekać wiele lat. - Sankcje, jak każde inne narzędzie polityki zagranicznej, są niedoskonałe – powiedział Fried. - Ale w 2014 roku, po tym, jak je wprowadziliśmy, Putin wycofał się - dodał, przypominając reakcję USA na aneksję Krymu. - Nie do końca i nie na dobre, ale mieliśmy osiem lat względnego spokoju. Teraz wrócił. Może powinniśmy byli utrzymać presję - ocenił.

Konflikty zbrojne
Ośmioro izraelskich zakładników przewidzianych do uwolnienia nie żyje
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie – Rosjanie pchają się na zachód
Konflikty zbrojne
Rebelianci weszli do miasta Goma w DR Konga. Francja potępia Rwandę
Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski zmienia dowódcę zgrupowania broniącego Pokrowska. Znowu
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Konflikty zbrojne
Król Belgów kontra Viktor Orbán. Chodzi o sankcje na Rosję
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku