19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 06:34 Publikacja: 22.08.2024 10:18
Powódź błyskawiczna w Zamościu. Zdjęcie z profilu prezydenta miasta Rafała Zwolaka
Foto: Facebook/Rafał Zwolak
Portal Polscy Łowcy Burz przekazał, że godzinowy opad deszczu w Zamościu na Lubelszczyźnie sięgnął 88,3 mm, a łączna suma wyniosła 140 mm. Poprzedni rekord opadów odnotowano w tym mieście 44 lata temu – w 1980 roku spadło 89,9 mm wody na metr kwadratowy.
Z informacji lokalnej straży pożarnej wynika, że w środę na Zamość spadła ilość wody porównywalna z 2,5-miesięcznymi opadami.
Trwa akcja ratownicza po zawaleniu się części kamienicy w centrum Cieszyna w woj. śląskim. Na miejscu pracuje 170 strażaków, jest też specjalistyczna grupa poszukiwawcza z psami. Ratownicy po ustabilizowaniu ściany wkroczyli już na gruzowisko, gdzie szukają dwóch osób: kobiety i mężczyzny, którzy w chwili zdarzenia mieli przebywać na pierwszym i drugim piętrze. - Szacujemy, że działania będą trwały jeszcze kilka godzin - powiedział na briefingu prasowym wojewoda śląski Marek Wójcik.
Brak zrzutów wody ze zbiorników, nieogłoszenie stanu pogotowia powodziowego oraz nieprzygotowanie systemu łączności dla administracji i służb bezpieczeństwa retencyjnych – eksperci Biura Bezpieczeństwa Narodowego zdiagnozowali, co zawiodło w czasie kataklizmu w dorzeczu Odry.
Resort kultury dopiero planuje przeznaczyć pieniądze na odnowę zabytków, które we wrześniu zalała woda na południu Polski.
1 867 rodzin z Dolnego Śląska otrzymało pieniądze na remont i odbudowę domu po powodzi - podaje RMF FM zaznaczając, że nie wszyscy są zadowoleni. Chodzi nie tylko o kwoty wsparcia, ale też klucz oceny szkód. Poszkodowani boją się, że nie zdążą wykorzystać pomocy do końca roku.
Kilkudziesięciu strażaków walczy z dużym pożarem dawnej fabryki mebli w Sulechowie. Ewakuowano pobliski blok mieszkalny
Mieszkańcy niemal całego kraju muszą w najbliższych godzinach przygotować się na trudne warunki atmosferyczne. Zarówno IMGW, jak i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) ostrzegają przed opadami marznącego deszczu i gołoledzią.
Za niecały tydzień swój zimowy wypoczynek rozpoczną uczniowie z pięciu województw. Czy będą mogli liczyć na prawdziwie zimową aurę ze śniegiem i mrozem? Czy raczej powinni nastawić się na dosyć ciepłe i deszczowe dni? Oto, jaka pogoda na początek ferii wyłania się ze wstępnych prognoz IMGW.
IMGW opublikował długoterminową prognozę numeryczną dotyczącą temperatury i sumy opadów od stycznia do kwietnia 2025 r. Wynika z niej, że zima i początek wiosny będą pełne anomalii, zwłaszcza w lutym i marcu.
Pogoda za oknem jest obecnie kształtowana przez kliny wyżowe i układy niżowe, które naprzemiennie obejmują nasz kraj. Od piątku zaczną do nas jednak napływać masy powietrza pochodzenia arktycznego.
Pogoda na przełomie 2024 i 2025 roku będzie dynamiczna. Spodziewać należy się opadów, ochłodzenia oraz silnych wiatrów, a nawet wichur. W przypadku tych ostatnich najbardziej niepokojące są prognozy pogody na czwartek 2 stycznia.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami i gęstą mgłą wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Najnowsze prognozy IMGW potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi dotyczące pogody w okresie świąt Bożego Narodzenia. Według aktualnych prognoz okres świąteczny przyniesie zachmurzenie na przeważającym obszarze Polski. Pojawi się także deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. Lokalnie zrobi się ślisko.
Rozmowy na temat sprzedaży kolekcji Zamoyskich trwały wiele lat, ale przełomowy był rok 2022 – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas