19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 05:34 Publikacja: 23.07.2023 21:00
Pożar hali w Zielonej Górze
Foto: PAP, Lech Muszyński
Do zapalenia się hali z toksycznymi odpadami doszło w sobotę w miejscowości Przylep koło Zielonej Góry. Nad płonącym budynkiem unosił się gęsty, czarny dym, co jakiś czas dochodziło do niekontrolowanych wybuchów. Straż pożarna apelowała do okolicznych mieszkańców o niewychodzenie z domów i szczelne zamykanie okien.
– Były tu składowane bardzo różne odpady, nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jak bardzo szeroki zakres związków chemicznych może się tu znajdować. W hali znajdowało się ok. 5 tys. metrów sześciennych materiału – tłumaczył rzecznik prasowy lubuskiej straży pożarnej.
Trwa akcja ratownicza po zawaleniu się części kamienicy w centrum Cieszyna w woj. śląskim. Na miejscu pracuje 170 strażaków, jest też specjalistyczna grupa poszukiwawcza z psami. Ratownicy po ustabilizowaniu ściany wkroczyli już na gruzowisko, gdzie szukają dwóch osób: kobiety i mężczyzny, którzy w chwili zdarzenia mieli przebywać na pierwszym i drugim piętrze. - Szacujemy, że działania będą trwały jeszcze kilka godzin - powiedział na briefingu prasowym wojewoda śląski Marek Wójcik.
Brak zrzutów wody ze zbiorników, nieogłoszenie stanu pogotowia powodziowego oraz nieprzygotowanie systemu łączności dla administracji i służb bezpieczeństwa retencyjnych – eksperci Biura Bezpieczeństwa Narodowego zdiagnozowali, co zawiodło w czasie kataklizmu w dorzeczu Odry.
Resort kultury dopiero planuje przeznaczyć pieniądze na odnowę zabytków, które we wrześniu zalała woda na południu Polski.
1 867 rodzin z Dolnego Śląska otrzymało pieniądze na remont i odbudowę domu po powodzi - podaje RMF FM zaznaczając, że nie wszyscy są zadowoleni. Chodzi nie tylko o kwoty wsparcia, ale też klucz oceny szkód. Poszkodowani boją się, że nie zdążą wykorzystać pomocy do końca roku.
Kilkudziesięciu strażaków walczy z dużym pożarem dawnej fabryki mebli w Sulechowie. Ewakuowano pobliski blok mieszkalny
Strażacy starają się opanować pożary szalejące w Los Angeles od sześciu dni, wykorzystując sprzyjające warunki pogodowe i osłabnięcie wiatru, który wcześniej przyspieszał rozprzestrzenianie się ognia.
Czy firmy ubezpieczeniowe będzie stać na wypłatę odszkodowań pogorzelcom z Los Angeles? Wiele osób obawia się, że ich polisy ubezpieczeniowe mogą nie pokryć kosztów odbudowy, a przyszłe składki będą astronomiczne. Wiele firm ubezpieczeniowych musi liczyć się z problemami finansowymi, a niektóre nawet z bankructwem.
Los Angeles walczy z ogniem. Przełożono ogłoszenie nominacji do Oscarów. Przekładane i zawieszane są terminy premier oraz produkcji. Odbudowę miasta może komplikować konflikt gubernatora Davida Newsoma (demokrata) i prezydenta Donalda Trumpa.
Wciąż wzrasta liczba spalonych domów, wypalonych terenów zielonych, ewakuowanych ludzi i, niestety, również ofiar śmiertelnych.
Dwa potężne pożary zagrażające Los Angeles od wschodu i zachodu pochłonęły blisko 10 tysięcy domów i innych budynków. Los Angeles walczy z ogniem od trzech dni.
100 tysięcy ewakuowanych osób, setki zniszczonych domów i co najmniej pięć ofiar śmiertelnych - to najnowszy bilans pożaru, który od wtorku szaleje w Los Angeles.
Co najmniej dwie osoby zginęły, gdy szybko rozprzestrzeniające się pożary lasów wymknęły się spod kontroli w środę w pobliżu Los Angeles. Zniszczone zostały setki budynków, spłonęły zbocza wzgórz, a władze zostały zmuszone do wydania nakazu ewakuacji około 70 000 osób.
W Pacific Palisades ponad 30 tysięcy osób ewakuowało się ze swoich domów w związku z pożarem, który pochłania tę luksusową dzielnicę Los Angeles.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas