Czym są „zaufane podmioty sygnalizujące” przewidziane w akcie o usługach cyfrowych?
Instytucja ta (ang. Trusted flaggers) została powołana w celu zwalczania nielegalnych treści publikowanych na platformach internetowych. Wcześniej pojawiały się o niej wzmianki m.in. w ramach prawa miękkiego UE, jak zalecenia, rekomendacje czy kodeksy postępowań, do których dobrowolnie dołączały platformy. Niektóre jak np. YouTube opracowały swoje własne programy dla zaufanych podmiotów sygnalizujących. Dostawcy platform zobowiązani są wdrożyć niezbędne środki w celu zapewnienia priorytetowego traktowania zgłoszeń dokonywanych przez te podmioty w dziedzinach, w których dysponują one wiedzą ekspercką, o ile spełniają przewidziane w przepisach kryteria.
Czytaj więcej
W czasach dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych oraz rosnącego znaczenia Internetu jako platformy komunikacji, handlu i wymiany informacji, konieczność zapewnienia bezpieczeństwa oraz przestrzegania prawa w przestrzeni cyfrowej stała się priorytetem dla unijnego legislatora.
Czy te podmioty to to samo co sygnaliści?
Nie, sygnaliści to osoby fizyczne, które zgłaszają lub ujawniają publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą i z tego powodu mają zostać objęci ochroną. Idea i cel powołania tych dwóch instytucji jest zupełnie inny, niemniej często, kiedy mówię o „zaufanych podmiotach sygnalizujących”, moi rozmówcy sądzą, że odnoszę się do sygnalistów. Warto więc zwracać uwagę na ich rozróżnienie, ponieważ może dochodzić do nieporozumień i niesłusznej oceny którejś z tych instytucji. Zwłaszcza że obie zajmują się zgłaszaniem treści za pomocą specjalnie dla nich przeznaczonych kanałów komunikacji.