Tak orzekł dzisiaj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-301/15 dotyczącej prawa do zezwalania na zwielokrotnianie i publiczne udostępnianie tzw. książek niedostępnych.
We Francji określa się tak książki opublikowane przed 1 stycznia 2001 r., które nie są już rozpowszechnianie ani publikowane w formie drukowanej lub cyfrowej. Zgodnie z francuskimi przepisami, zezwolenia na zwielokrotnianie i udostępnianie takich książek w formie cyfrowej powierzono organizacji SOFIA. Do niej należy również prawo pobierania opłat z tytułu praw autorskich oraz przekazywanie ich właścicielom tych praw. Autor lub inny podmiot praw autorskich do książki niedostępnej ma jednak prawo, na określonych warunkach, sprzeciwić się udzieleniu zezwolenia lub położyć kres zwielokrotnieniu i udostępnieniu swego dzieła w formie cyfrowej.
Problem w tym, że nie każdy autor ma świadomość, iż taka zgoda została przez SOFIA wydana.
Dwoje pisarzy francuskich: niedawno zmarły Marc Soulier, znany bardziej pod pseudonimem literackim Yal Ayerdhal, oraz Sara Doke, wnieśli o uchylenie niektórych przepisów regulujących uprawnienia SOFIA jako niezgodnych z unijną dyrektywą w sprawie prawa autorskiego.Pisarzom chodzi o nieprzewidziane w dyrektywie, a zawarty we przepisach krajowych ograniczenie praw wyłącznych zagwarantowanych autorom na mocy dyrektywy. Rozpoznająca tę sprawę francuska Rada Stanu (Conseil d'État) zwróciła się do Trybunału w tej kwestii.
W ogłoszonym dzisiaj wyroku Trybunał przypomniał, że z zastrzeżeniem wyjątków i ograniczeń wyraźnie ustanowionych w dyrektywie, autorom przysługuje wyłączne prawo do zezwalania na zwielokrotnianie i publiczne udostępnianie ich utworów lub do zakazania takiego zwielokrotniania i udostępniania. TSUE stwierdził jednak, że w pewnych, określonych warunkach uprzednia zgoda autora na wykorzystanie jednego z jego utworów może być wyrażona w sposób dorozumiany. Dopuszczenie takiego dorozumianego wyrażenia zgody jest możliwe pod warunkiem, żeby każdy autor został poinformowany o zamierzonym wykorzystaniu jego utworu przez osobę trzecią i żeby mógł takiego wykorzystania zakazać, jeśli taka jest jego wola.