Średnia prognoz analityków mówiła o jej zerowym wzroście. Tymczasem produkcja przemysłowa zwiększyła się w sierpniu o 5,6 proc. r./r. Te dane również były lepsze od prognoz.
- Myślimy, że ożywienie gospodarcze w Chinach jest już solidne i powinno być kontynuowane w czwartym kwartale i w 2021 r. Towarzyszyć mu będzie solidny wzrost inwestycji, stopniowo podnoszące się tempo konsumpcji i odporny eksport - twierdzi Louis Kuijs, analityk Oxford Economics.
Sklepy, restauracje i miejsca rozrywki były zamknięte w Chinach przez większą część pierwszego kwartału, a później konsumenci byli ostrożni co do wydawania pieniędzy. Dane o sprzedaży detalicznej za sierpień sugerują jednak, że popyt konsumencki w Chinach odzyskuje siłę. Ożywienie widać m.in. na rynku motoryzacyjnym. Z danych Chińskiego Stowarzyszenia Samochodów Osobowych wynika, że sprzedaż tych aut wzrosła w sierpniu o 9 proc. r./r. Kiepsko radzą sobie jednak kina. Według Chińskiej Sieci Danych Filmowych, przychody kin spadły w sierpniu o 56,8 proc. r./r., ale w ciągu pierwszych 12 dni września widać było poprawę. Spadek wyhamował do 51 proc. r./r.