"Akcyzy na alkohol w tej chwili nie planujemy podwyższać. W sensie utrzymuje się tzw. mapa drogowa dla akcyzy w obszarze alkoholu. I tak już w tej chwili w cenie alkoholu akcyza stanowi potężny udział. Ja mogę zwrócić uwagę, że niepokój budzi wciąż bardzo wysoka sprzedaż tzw. małpek, które zalewają polskie miasta. Wiem, że ich sprzedaż jest również bardzo wysoka w godzinach porannych i to budzi niepokój zarówno pani minister zdrowia, jak i mój. Będziemy tutaj jeszcze dyskutować" - powiedział Domański w TVN24. "Będziemy jeszcze rozmawiać z panią minister zdrowia na temat konkretnych działań, jakie można byłoby podjąć" - dodał. Do rozmowy ma dojść jeszcze w tym tygodniu.
Czytaj więcej
Sprzedaż wódki w Polsce spadła aż o 10 proc. w ciągu roku, na co wpływ miała inflacja i spadek realnych dochodów. Wódkę czystą powoli wypierają wódki smakowe.
Od 2022 roku zgodnie z przyjętym harmonogramem podnoszone są stawki akcyzy na napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy oraz wyroby nowatorskie. Mapa drogowa zakłada, że podatek akcyzowy na: alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrasta co roku o 5 proc., natomiast na papierosy, tytoń do palenia cygara, cygaretki oraz susz tytoniowy - o 10 procent.
VAT na wyroby tytoniowe ma być znacznie wyższy
Minister finansów zapowiedział wprowadzenie od 2025 r., dodatkowej akcyzy na papierosy, wyższej o 25 proc. w porównaniu do obowiązującego harmonogramu corocznych podwyżek. "Podwyżka akcyzy wejdzie już w przyszłym roku" - powiedział Domański w TVN24. Podkreślił, że "ekonomiczna dostępność papierosów w Polsce radykalnie wzrosła".
"W 2015 roku za takie przeciętne wynagrodzenie można było kupić około 290 paczek papierosów, w tej chwili — 490. I mamy drugie najtańsze papierosy w całej Unii Europejskiej, tylko w Bułgarii są tańsze" - podkreślił Domański. "Również akcyzę mamy na niskim poziomie. Ona po prostu przez te lata wysokiej inflacji nie nadążała. Jej podwyżki nie nadążały, w związku z tym chcemy dokonać korekty tzw. mapy drogowej" - dodał.