Niemcy kupują mniej towarów z Rosji. Ale płacą za nie więcej

Niemcy zmniejszyły w lipcu br. prawie o połowę import towarów z Rosji. Ale i tak zapłaciły za nie więcej - podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

Publikacja: 12.09.2022 13:31

Niemcy kupują mniej towarów z Rosji. Ale płacą za nie więcej

Foto: Bloomberg

W ujęciu ilościowym import towarów z Rosji spadł w Niemczech o 45,8 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku – wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden.

W ujęciu wartościowym import wzrósł o 10,2 procent do 2,9 mld euro. – Ten wzrost importu wynika głównie z wyższych cen, zwłaszcza w sektorze energetycznym – wyjaśniają taki rozwój sytuacji niemieccy statystycy.

Z dostępnych informacji wynika, że najważniejszymi towarami importowymi z Rosji były ropa naftowa i gaz ziemny, których wartość wzrosła o 1,6 procent do 1,4 mld euro. W górę poszybowały zwłaszcza ceny gazu, ponieważ Rosja wciąż ogranicza lub zawiesza jego dostawy. Wzrosła także wartość koksu i produktów naftowych (+72,5 procent do 0,5 mld euro) oraz węgla (+108,5 procent do 0,3 mld euro).

Czytaj więcej

Udział Gazpromu w rynku Unii Europejskiej spadł do 9 procent

Państwa zachodnie nałożyły ostre sankcje gospodarcze na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego. W rezultacie niemiecki eksport do Rosji spadł w lipcu o 56,8 procent do 1,0 mld euro. Natomiast niemiecki eksport do najważniejszego odbiorcy towarów wyprodukowanych w Niemczech, czyli do USA, wzrósł o 14,6 procent do 12,4 mld euro. Znacznie więcej niemieckich towarów sprzedano także do sąsiedniej Francji (+12,7 procent do 9,5 mld euro) i Holandii (+12,0 procent do 9,2 mld euro).

Niemieccy eksporterzy przeżywają jednak obecnie trudne chwile z powodu globalnego ochłodzenia koniunktury. Nastroje wśród nich pogorszyły się w sierpniu już trzeci miesiąc z rzędu, jak wynika z badania 2300 firm przeprowadzonego przez monachijski instytut gospodarczy Ifo.

– Firmy nie oczekują dynamicznego rozwoju eksportu – skomentował prezes Ifo Clemens Fuest. – Wysokie ceny gazu i słabe globalne środowisko gospodarcze obciążają perspektywę na przyszłość – dodał.

Czytaj więcej

Die Welt: „Prawdziwą zmianą będzie demontaż Nord Stream 2”
Handel
Polacy mniej kradną w sklepach. Przynajmniej oficjalnie
Handel
BSH przenosi dawną fabrykę Zelmera. Projekt za 600 mln zł
Handel
Meblarski potentat zamyka fabrykę. Kilkaset osób straci pracę
Handel
Polacy przestają kupować na bazarach, zwłaszcza ubrania
Handel
Biedronka pod kreską w 2024 r., spadła sprzedaż
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego