Aktualizacja: 22.11.2024 02:32 Publikacja: 24.04.2022 21:00
Foto: Adobe Stock
Cyfrowe paragony wysyłane mailem stosowane są już od wielu lat, np. w USA. W Polsce dopiero w 2020 r. wpisano do ustawy VAT możliwość ich wystawiania za pośrednictwem kas rejestrujących najnowszego typu, czyli kas online lub działających tylko w formie oprogramowania (tzw. kasy wirtualne).
Niestety nadal wiele firm zwraca uwagę, że są problemy z uzyskaniem certyfikatów Głównego Urzędu Miar dla kas. Instytucja ta nie zgadza się z zarzutami, podaje, że przecież wydała już pięć decyzji dotyczących kas wirtualnych, wydających e-paragony, a kolejne są w toku.
Udział tego sektora rynku w tym roku przekroczy 45 proc. wartości zakupów. Tanie sklepy, mimo ograniczonej oferty, narzucają swój model innym sektorom, co przekładać się będzie na ograniczanie oferty na sklepowych półkach.
Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów.
Właśnie na Śląsku rusza pierwszy w kraju sklep sieci MR.DIY z domowymi akcesoriami. Polska będzie 13. rynkiem, na jakim działa sieć, i trzecim w Europie.
Zbliżający się Black Friday będzie poważnym testem nastawienia konsumentów do wydawania w sezonie świątecznym. Jak dotąd konsumenci deklarują wyższe wydatki niż ubiegłoroczne, a firmy logistyczne spodziewają się ok. 10-proc. wzrostu liczby paczek.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Popularna w Polsce sieć sklepów sprzedająca elementy wyposażenia wnętrz ma problemy. Sąd w Warszawie otworzył postępowanie sanacyjne firmy DUKA – dowiedział się serwis dlahandlu.pl.
Przedsiębiorca powinien na bieżąco kontrolować pracę kasy fiskalnej, serwisować ją, sporządzać raporty, a także powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o utracie kasy lub zaprzestaniu jej używania w związku z zamknięciem biznesu.
Podatnik może przechowywać wyłącznie w formie elektronicznej (na zewnętrznym serwerze) dokumenty fiskalne – w postaci raportów fiskalnych dobowych i miesięcznych – wystawione za pośrednictwem kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii.
Sprzedaż paragonowa nie wyklucza korekty VAT, jeśli doszło do zawyżenia stawek podatku. Co prawda fiskus może odmówić nadpłaty, ale tylko jeśli po obowiązkowej analizie ekonomicznej wykaże, że ciężar dodatkowego podatku nie obciążał sprzedawcy.
Paragonowa akcja skarbówki wywołuje wiele emocji. Nawet jej krytycy przyznają jednak, że jest potrzebna.
Praktyka skarbówki polegająca na odmowie prawa do korekty VAT należnego w razie zastosowania zawyżonej stawki podatku, jeżeli transakcja udokumentowana została paragonem fiskalnym, a nie fakturą, jest niezgodna z prawem UE.
Podatnicy, którzy prowadzą ewidencję na kasie rejestrującej, wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności.
Zasady dotyczące korekty faktur są powszechnie znane. Natomiast skorygowanie stawki VAT przy sprzedaży udokumentowanej paragonami wciąż jest zagadnieniem, które może wprowadzać podatników w zakłopotanie.
Oświadczenie, że klient kupuje coś jako podatnik VAT, można złożyć tylko raz – przy zakupie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas