Wskaźnik nastrojów zyskał 5 punktów do 113, był nie tylko wyraźnie lepszy od średniej długoterminowej 100 pkt, ale również od 105 pkt zanotowanych tuż przed kryzysem sanitarnym — podał dziennik „La Tribune" za AFP. Majowy wskaźnik wyniósł 108 pkt.
Czerwcowa poprawa wynikała z dużo lepszych nastrojów firm sektora usług, który zyskał 6 pkt, a w samym sektorze zwłaszcza handel detaliczny z poprawą o 8 pkt. Nastroje w tym sektorze były najlepsze od września 2000. Sytuacja w przemyśle jest stabilna po 5 miesiącach wzrostu, mimo przewidywania trudności w zaopatrzeniu — podkreślił INSEE. Dotyczyło to zwłaszcza budownictwa, które ma do czynienia ze wzrostem cen stali i z niedoborem drewna.
Nastroje na rynku pracy były lepsze od średniej długoterminowej, osiągnęły 104 pkt zbliżając się do poziomu sprzed kryzysu sanitarnego (105 pkt), bo szefowie firm przewidują wzrost zatrudnienia w usługach w najbliższych 3 miesiącach.
Dług państwa rośnie
Zadłużenie sektora publicznego w I kwartale wzrosło do 2739,2 mld euro, do 118,2 proc. PKB — wynika z innego komunikatu INSEE. Zadłużenie brutto pionu ubezpieczeń społecznych ASSO zwiększyło się również o 26,3 mld euro.
Częściowym wytłumaczeniem tego są działania wspierające w warunkach kryzysu sanitarnego i plan odbudowy gospodarki, ale niemal połowa tego długu przypada na urzędy publiczne. To kolejny rekord Francji wobec kryterium z Maastricht, które przewiduje maksymalny dług na poziomie 60 proc. PKB.