Doskonale nastroje nad Sekwaną

Klimat do interesów we Francji ustalany na podstawie opinii szefów firm przekroczył w czerwcu poziom sprzed pandemii i był najlepszy od połowy 2007 r. — podał urząd statystyczny INSEE. Rośnie natomiast z powodu pandemii dług finansów publicznych.

Publikacja: 27.06.2021 11:51

Doskonale nastroje nad Sekwaną

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

Wskaźnik nastrojów zyskał 5 punktów do 113, był nie tylko wyraźnie lepszy od średniej długoterminowej 100 pkt, ale również od 105 pkt zanotowanych tuż przed kryzysem sanitarnym — podał dziennik „La Tribune" za AFP. Majowy wskaźnik wyniósł 108 pkt.

Czerwcowa poprawa wynikała z dużo lepszych nastrojów firm sektora usług, który zyskał 6 pkt, a w samym sektorze zwłaszcza handel detaliczny z poprawą o 8 pkt. Nastroje w tym sektorze były najlepsze od września 2000. Sytuacja w przemyśle jest stabilna po 5 miesiącach wzrostu, mimo przewidywania trudności w zaopatrzeniu — podkreślił INSEE. Dotyczyło to zwłaszcza budownictwa, które ma do czynienia ze wzrostem cen stali i z niedoborem drewna.

Nastroje na rynku pracy były lepsze od średniej długoterminowej, osiągnęły 104 pkt zbliżając się do poziomu sprzed kryzysu sanitarnego (105 pkt), bo szefowie firm przewidują wzrost zatrudnienia w usługach w najbliższych 3 miesiącach.

Dług państwa rośnie

Zadłużenie sektora publicznego w I kwartale wzrosło do 2739,2 mld euro, do 118,2 proc. PKB — wynika z innego komunikatu INSEE. Zadłużenie brutto pionu ubezpieczeń społecznych ASSO zwiększyło się również o 26,3 mld euro.

Częściowym wytłumaczeniem tego są działania wspierające w warunkach kryzysu sanitarnego i plan odbudowy gospodarki, ale niemal połowa tego długu przypada na urzędy publiczne. To kolejny rekord Francji wobec kryterium z Maastricht, które przewiduje maksymalny dług na poziomie 60 proc. PKB.

Pod koniec maja rząd ogłosił, że zadłużenie finansów publicznych dojdzie na koniec roku do 117,2 proc. PKB, po 115,1 proc. w 2020 r. W końcu 2019 r. przed pandemią dług ten wynosił 97,6 proc. W IV kwartale z 2020 zmalał o 23,7 mld euro, ale w ciągu 3 pierwszych miesięcy bieżącego roku zwiększył się o 89 mld; w ujęciu netto, bez nowego kapitału urzędów publicznych i ubezpieczeń społecznych, wzrost wyniósł 48,3 mld — wyjaśnił urząd statystyczny.

Dług placówek administracji terenowej wzrósł w I kwartale o 900 mln euro, niektóre z nich zmniejszyły zadłużenie, np. Ile-de-France Mobilité o 100 mln euro, a Société du Grand Paris o 200 mln euro.

Gospodarka
UE przedłuży sankcje wobec Rosji, opór Węgier złamany. Jak „przekonano” Orbána?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Gospodarka
Bruksela dla „Rzeczpospolitej”: wejście Grenlandii do UE zależy od niej samej. A Trump eskaluje naciski
Gospodarka
Trump stał się łagodny dla Pekinu?
Gospodarka
Amerykanie ustąpili. Przedstawicielka Rosji w MFW jedzie do Waszyngtonu
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Gospodarka
Polski rząd interweniuje w sprawie chipów. „Bez urzędniczego bla, bla”
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku