W Gdyni o rozwoju gospodarki, ale też o rodzinie i bezpieczeństwie rozmawiają politycy i biznes

Ruszyła IV już edycja Forum Wizja Rozwoju. Dwudniowe wydarzenie odbywające się corocznie w Gdyni to największa konferencja gospodarcza w północnej Polsce.

Publikacja: 27.08.2021 00:30

Premier Mateusz Morawiecki akcentował podczas swojego wystąpienia w Gdyni, że mocna, stabilna gospod

Premier Mateusz Morawiecki akcentował podczas swojego wystąpienia w Gdyni, że mocna, stabilna gospodarka to podstawa bezpieczeństwa państwa

Foto: Fotorzepa, Łukasz Głowala Łukasz Głowala

„Rzeczpospolita" jest partnerem medialnym wydarzenia.

Głównymi tematami Forum, odbywającego się w Akademii Marynarki Wojennej (AMW), są rozwój gospodarki, bezpieczeństwo państwa i inwestycje mające na celu zniwelowanie skutków pandemii. Część dyskusji poświęcono też społecznym aspektom rozwoju gospodarczego. Forum odbywa się pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.

– Pan premier po raz kolejny objął patronat nad naszym wydarzeniem, które jest największą konferencją gospodarczą w północnej Polsce. Przykładamy ogromną wagę do tego, aby nasze wydarzenie kreowało kierunki rozwoju naszej gospodarki i przedsiębiorstw – mówił Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju, organizatora Forum.

– Cieszymy się, że dyskusje o rozwoju odbywają się ponownie w Gdyni, która jako nowoczesny port morski powstała w międzywojennej Polsce dzięki ówczesnym polskim wizjonerom – podkreślił kontradmirał prof. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant AMW, przypominając, że bagnetami wygrywa się bitwy, ale końcowe zwycięstwo odnosi się dzięki sile i potencjałowi gospodarki.

List do uczestników Forum skierował prezydent Andrzej Duda. „Polska, jak i cały świat, zmaga się z pandemią, która podważa stabilność globalnej gospodarki. Jednak nasza gospodarka poradziła sobie znakomicie i powróciła na ścieżkę wzrostu sprzed pandemii, a nawet notuje już wyższe wskaźniki niż w ostatnim kwartale 2019 r. Pandemia to także nowe szanse i Polska jest w stanie odgrywać nową, ważniejszą rolę w globalnych łańcuchach wartości" – wskazał prezydent.

– Polska powróciła na tory rozwoju jako jeden z pierwszych krajów UE, ale oprócz wzrostu PKB, konsumpcji, eksportu, zatrudnienia najbardziej interesują mnie dane o wzroście płac Polaków. W centrum naszych zainteresowań jest człowiek, a z owoców wzrostu muszą korzystać wszyscy Polacy. Koncentrujemy się więc na pracownikach i rodzinie. To podstawowy czynnik naszego rozwoju i Polskiego Ładu – mówił z kolei obecny w Gdyni premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że świat wkracza w nową epokę. – Stany Zjednoczone tracą rolę światowego hegemona. Nastaje świat multipolarny i świat Pacyfiku na czele z Chinami. Nie możemy też zapominać o Rosji. Dlatego zgadzam się z tezą, że u źródeł bezpieczeństwa jest mocna gospodarka. To będzie źródło naszej siły i bezpieczeństwa, które w dzisiejszym świecie jest nam bardzo potrzebne – tłumaczył. Podkreślał, że jako kraj musimy budować sieć partnerstw i umacniać sojusze. – Mimo tych zmian, mimo wielu przeciwności wierzę, że jako naród sobie poradzimy i doświadczymy sukcesu. Nie tylko wybijamy się na niepodległość gospodarczą, ale możemy być w grupie najmocniejszych ekonomicznie państw świata. Nasi przedsiębiorcy pokazują to na co dzień, eksportując i zawojowując coraz większą liczbę rynków zagranicznych – zakończył premier Morawiecki.

W Gdyni rozmawiano też o społecznych aspektach rozwoju. – Budujemy Polskę szczęśliwych rodzin. Polska musi być oparta na silnej rodzinie. Okres pandemii to walka o zdrowie, ale także o miejsca pracy. I miliony tych ostatnich uratowaliśmy. Polska sobie poradziła – mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Podczas Forum analizowano też wpływ pandemii na rynek pracy.

– Dziś mamy najniższe bezrobocie w Europie, ale wciąż musimy tworzyć klimat do tworzenia miejsc pracy, jednocześnie tworząc dobre warunki dla pracujących rodziców. Nie zawróci się trendów demograficznych podczas jednej kadencji. Dlatego musimy być konsekwentni w działaniach – podkreśliła minister Maląg. – Ważna jest też ochrona zdrowia. Chcemy, aby do 2027 r. nakłady na ochronę zdrowia wynosiły 7 proc. PKB – dodała.

Częścią Forum od pierwszej edycji jest też Kongres Srebrnej Gospodarki. Eksperci zgodnie podkreślali, że wraz ze zmianą struktury demograficznej w kraju należy brać pod uwagę potrzeby seniorów i do nich częściowo dostosowywać część gospodarki, przede wszystkim usługi, których starsze osoby wymagają.

– Nie zapominamy o seniorach. Przywróciliśmy niższy wiek emerytalny dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat). Podnieśliśmy emeryturę minimalną. Dziś jest to 1250 zł, a w przyszłym roku będzie to już ponad 1300 zł. Wprowadziliśmy też zupełnie nowy instrument w postaci 13. emerytury. W br. jest ona wypłacana po raz trzeci, a w IV kw. br. wypłacimy też 14. emeryturę pomimo pandemii – wyliczała Marlena Maląg.

W Gdyni nie mogło też zabraknąć dyskusji o gospodarce morskiej, w tym o morskiej energetyce wiatrowej. A całe Pomorze przedstawiano jako idealne miejsce do rozwoju nowoczesnego przemysłu wodorowego.

„Rzeczpospolita" jest partnerem medialnym wydarzenia.

„Rzeczpospolita" jest partnerem medialnym wydarzenia.

Głównymi tematami Forum, odbywającego się w Akademii Marynarki Wojennej (AMW), są rozwój gospodarki, bezpieczeństwo państwa i inwestycje mające na celu zniwelowanie skutków pandemii. Część dyskusji poświęcono też społecznym aspektom rozwoju gospodarczego. Forum odbywa się pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.

Pozostało 93% artykułu
Gospodarka
Rosjanie rezygnują z obchodów Nowego Roku. Pieniądze pójdą na front
Gospodarka
Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski. Jest źle, ale inni mają gorzej
Gospodarka
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE: UE nie potrzebuje nowej polityki konkurencji
Gospodarka
Gospodarka Rosji jedzie na oparach. To oficjalne stanowisko Banku Rosji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Gospodarka
Tusk podjął decyzję. Prezes GUS odwołany ze stanowiska