Rekordowa strata funduszy spekulacyjnych

Fundusze podwyższonego ryzyka (spekulacyjne) straciły w 2022 r. na swej działalności aktywa za prawie 125 mld dolarów — wynika z danych Hedge Fund Research (HFR) z Chicago, dostawcy danych i analiz dla inwestorów, zarządzających funduszami i firm usługowych. To praktyczne potwierdzenie zamętu w tej branży, jaki panował w ubiegłym roku

Publikacja: 22.01.2023 15:37

Rekordowa strata funduszy spekulacyjnych

Foto: AdobeStock

Inwestorzy odwrócili się od tej formy lokowania swych pieniędzy. Odpływ netto kapitału wyniósł 55 mld dolarów, był największy od 2016 r. Co więcej, był odwrotnością sytuacji z 2021 r., kiedy doszło do napływu netto 15 mld dolarów — podał HFR. Inwestorzy wycofali 40,4 mld dolarów z funduszy, które obracają akcjami. Ta działalność przysporzyła im łącznej straty 112,5 mld.

Wysoka inflacja, agresywne podnoszenie stóp przez banki centralne i rosyjska agresja na Ukrainę nękały światowe rynki w minionym roku, a inwestorzy  musieli poruszać się w warunkach niepewności nie notowanej od lat — pisze Reuter. Jedynymi, którym udało się lepiej byli instytucjonalni gracze, zarobili w tych funduszach 15 mld dolarów.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Giełda
Potężne spadki na giełdzie w Moskwie po atakach amerykańskimi rakietami
Giełda
WIG20 próbuje zatrzeć złe wrażenie po wczorajszej sesji
Giełda
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny
Giełda
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Giełda
Krajowe indeksy coraz bliżej dołka