Spółki zainteresowane dotacjami UE

hoć negocjacje z Brukselą dotyczące rozdziału unijnych funduszy na lata 2014–2020 przeciągają się, to rodzime spółki z sektora już pracują nad wnioskami ?o dofinansowanie projektów.

Publikacja: 21.10.2014 10:58

W latach 2014–2020 na szeroko rozumianą energetykę, m.in. na działania związane z rozwojem OZE, efektywnością energetyczną, inteligentnymi systemami dystrybucji oraz na inwestycje związane z tzw. bezpieczeństwem energetycznym kraju, jest do podziału  4,9 mld euro (ok. 21 mld zł). Największa pula (2,3 mld euro) trafi do krajowego programu „Infrastruktura i środowisko". Ale sporo środków może być też w regionach. Ile? Tego na razie nikt nie szacuje.

Powyższe kwoty też są na razie propozycjami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, które przedstawiono do zatwierdzenia Brukseli.

Mimo to firmy energetyczne już dziś przymierzają się do pozyskania wsparcia unijnego na konkretne projekty. Dla branży, która w latach 2014–2020 musi wydać na inwestycje ok. 114 mld zł, każda złotówka jest na wagę złota.

– Nowa perspektywa finansowa będzie stwarzała warunki do rozwoju grupy szczególnie w obszarach dystrybucji, ciepła oraz badań i rozwoju. Tworzone są wstępne wersje projektów i niezbędna dokumentacja w celu osiągnięcia gotowości do udziału w naborach wniosków o dofinansowanie na dzień ich ogłoszenia – mówi Magdalena Rusinek, rzeczniczka Tauronu.

Podkreśla, że grupa uzależnia zainteresowanie pozyskaniem środków także od tego, czy będzie to pomoc zwrotna czy bezzwrotna.

PGE widzi największe możliwości pozyskania dotacji z programu „Infrastruktura i środowisko", ale planuje też starania o wsparcie z regionalnych programów operacyjnych i innych programów krajowych, takich jak „Inteligentny rozwój", „Wiedza, edukacja, rozwój", które umożliwią częściowe sfinansowanie naszych projektów badawczo-rozwojowych czy szkoleniowych.

W przypadku projektów dotyczących inwestycji w infrastrukturę energetyczną, które będą wyłaniane w trybie pozakonkursowym i przygotowywane w formie tzw. project pipeline, PGE przekazało do MG  zestawienie 39 inwestycji z obszaru dystrybucji, które – w ocenie spółki – będą miały szanse na wsparcie w tej formule.

We wspomnianym project pipeline Enea zgłosiła projekty o łącznej wartości przekraczającej 1,4 mld zł.     —awk

Fundusze europejskie
Wkrótce miliardy z KPO trafią do Polski. Wiceminister finansów podał datę
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Fundusze europejskie
Horizon4Poland ’24 - fundusze europejskie na polskie projekty B+R!
Fundusze europejskie
Pieniądze na amunicję i infrastrukturę obronną zamiast na regiony
Fundusze europejskie
Piotr Serafin bronił roli regionów w polityce spójności
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Fundusze europejskie
Fundusze Europejskie w trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay