Badanie „Poziom wiedzy finansowej Polaków” prowadzone jest cyklicznie od 2018 r. Przeprowadza je CBM Indicator na zlecenie i przy współpracy merytorycznej z Fundacją Warszawski Instytut Bankowości oraz Fundacją GPW.
Średnia ocena własnej wiedzy ekonomicznej badanych w 2022 r. wynosi 2,91 (w pięciostopniowej skali), przy czym 36 proc. ocenia swoją wiedzę jako bardzo i raczej małą, zaś 30 proc. – jako dużą i bardzo dużą. Płeć nie różnicuje poziomu tej wiedzy, natomiast istotne różnice występują u respondentów w różnym wieku i o różnym poziomie wykształcenia – niżej swoją wiedzę oceniają najmłodsi (2) i najsłabiej wykształceni (2,46), wyżej – osoby w wieku 25–34 lata (3,1) i z wykształceniem wyższym (3,69). Miejsce zamieszkania nie ma również wpływu na samoocenę wiedzy ekonomicznej.
Najczęściej wskazywanym źródłem wiedzy ekonomicznej są blogi i portale internetowe – 55 proc. (częściej wskazywane przez młodszych badanych). Starsi respondenci częściej wskazują media, instytucje sektora finansowego i instytucje publiczne oraz inne osoby/ekspertów. Ponad połowa Polaków odczuwa brak wiedzy w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Czytaj więcej
– Rządowe wsparcie finansowe powinno się ograniczyć tylko do tych kredytobiorców, którzy tego faktycznie potrzebują, a nie do wszystkich, tak jak to nastąpiło – podkreślił prezes NBP Adam Glapiński w Sejmie.
Badani nisko oceniają swoją wiedzę na temat zasad funkcjonowania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jedynie 6 proc. uważa, że ich wiedza jest raczej duża, zaś aż 61 proc. – że jest bardzo lub raczej niska. Istotnie niżej swoją wiedzę o GPW oceniają najmłodsi i najsłabiej wykształceni, zaś wyżej osoby w wieku 45–54 i 55–64 lata oraz z wyższym wykształceniem. Akcje są zdecydowanie najlepiej znanym instrumentem notowanym na GPW (91 proc.). Obligacje wskazuje 70 proc. badanych.