Pawlak godzi kopalnie i elektrownie

Branża rozmawiała o kryzysie m.in. z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem

Publikacja: 03.03.2009 02:44

Konfederacja Pracodawców Polskich chce pogodzić energetyków i kopalnie. Ich przedstawiciele spotkali się na debacie pod auspicjami KPP. Późnym wieczorem ustalono, że obie strony będą się spotykać w grupach roboczych, które opracują propozycje rozwiązań dla rynku energetycznego.

Specjalnymi gośćmi dyskusji byli wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz górnicza wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska. Przedstawiciele grup energetycznych (zaproszone zostały m.in. PGE, Tauron i Enea) przybyli na spotkanie, by przekonywać prezesów spółek węglowych (m.in. Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego) do obniżki cen paliwa dla elektrowni o ponad 10 proc. Ci ostatni mówią, że na zmianę cen raczej szans nie ma – a dyskusja toczy się wokół zmniejszenia dostaw. Strony nie chciały jednak oficjalnie rozmawiać o wynikach rozmów.

– Widzimy szansę na porozumienie – powiedział „Rz” przedstawiciel branży energetycznej. Z naszych informacji wynika, że być może dojdzie do niego jeszcze w tym miesiącu. W tym roku kopalnie podniosły ceny elektrowniom o prawie 50 proc.

Resort gospodarki nie chciał potwierdzić „Rz”, czy wicepremier Pawlak rozmawiał z prezesami KW i KHW o wyjeździe przedstawicieli tych spółek do Kambodży ze związkowcami z Kadry (piszemy o tym na B1 – red.) i o podwyżkach płac członków zarządów o 6,9 proc. Podwyżki te wynikają z ustawy kominowej, która zakłada wzrost płac kadry zarządzającej w spółkach Skarbu Państwa na podstawie wskaźników GUS za IV kw. 2008 r.

Informacji o pozostałych tematach rozmów nie podała też KPP w wieczornym komunikacie. Nie potwierdziły się nieoficjalne informacje ze środy, by z szefami spółek węglowych miał się spotkać Donald Tusk. – Ale po informacjach o wyjeździe do Kambodży kto wie, co będzie dalej – mówi „Rz” ekspert rynku proszący o zachowanie anonimowości.

Czy niektórzy szefowie spółek węglowych mogą stracić stanowiska? Były minister gospodarki Janusz Steinhoff uważa, że do dymisji zarządów trzeba analizy całokształtu ich pracy. – Niemniej prezesi spółek powinni wykazać się wrażliwością na kwestię odbioru takich działań przez załogi i zamrozić swoje pensje w czasach dekoniunktury – dodaje.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne