Francuzi startują do atomu

EDF to pierwsza zagraniczna firma, która oficjalnie chce budować polską elektrownię jądrową

Publikacja: 19.11.2009 03:04

Francuzi startują do atomu

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Polska Grupa Energetyczna i Electricite de France podpisały memorandum o współpracy w zakresie energii jądrowej. Chodzi o zbadanie możliwości partnerstwa przy budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Firmy zapowiadają wspólne analizy dotyczące budowy reaktorów jądrowych w technologii EPR w naszym kraju, w szczególności pierwszego bloku do 2020 roku. EPR (European Pressurized Reactor) to nowoczesny reaktor jądrowy trzeciej generacji. Skonstruowany przez francuską firmę AREVA jest eksploatowany w zakładach należących do EdF.

Jak zapewniają szefowie PGE, podpisanie memorandum z francuskim koncernem nie oznacza, że to właśnie EDF zostanie partnerem przy projekcie. Władze polskiej grupy rozmawiają o inwestycji też z innymi firmami mającymi doświadczenie w budowie elektrowni jądrowych. I zapowiadają, że podpiszą z nimi w najbliższym czasie podobne memoranda.

To, która z nich zostanie partnerem PGE, ma rozstrzygnąć się, według zapowiedzi władz grupy, do października 2010 roku. W spółce odpowiedzialnej za inwestycję PGE ma mieć 51 proc. udziałów.

PGE zamierza uruchomić dwa zakłady jądrowe o mocy ok. 3000 MW każda. Pierwszy blok ma być oddany do użytku do końca 2020 roku, a następne – co dwa lub trzy lata.

Eksperci branży zgodnie przyznają, że plan inwestycyjny jest wyjątkowo ambitny. W dodatku pierwsza faza przygotowań – czyli niezbędne prace legislacyjne, m.in. nad ustawą dotyczącą wdrożenia energetyki jądrowej – może się przedłużyć. Dyskusje w Sejmie na jej temat będą trwały w okresie przedwyborczym.

Kontrowersje wzbudzają koszty budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Według ekspertów mogą one sięgać ponad 4 mln euro za megawat mocy. Przedstawiciele PGE przyznali niedawno, że na 3 mln euro szacują wydatki na jeden megawat, ale to średnia kwota dla kilku bloków. Natomiast koszt pierwszego reaktora ma być wyższy, bo trzeba uwzględnić nakłady na przygotowanie niezbędnej infrastruktury.

Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego