Nie wpłynęła ani jedna oferta na ogłoszone publicznie zaproszenie do przetargu publicznego na zakup akcji Ośrodka Badawczo – Rozwojowego Przemysłu Rafineryjnego w Płocku. Termin mijał wczoraj, zaproszenie ogłoszono 26 lipca tego roku.
Płocki Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Rafineryjnego jest największym dostawcą kluczowych dla PKN Orlen dodatków uszlachetniających do paliw i biopaliw. 60 proc. produkcji OBR trafia na rynek krajowy, 40 proc.na eksport. Spółka eksportuje swoje produkty na Litwę, do Rumunii, Anglii, Rosji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Sudanu oraz Jordanii. Płocki ośrodek ma bardzo silną pozycję na rynku lotnictwa turystycznego i dyspozycyjnego. OBR prowadzi również prace na rzecz sektorów rafineryjnego i petrochemicznego, a także ochrony środowiska.
Prywatyzację firmy resort skarbu rozpoczął w połowie ubiegłego roku. 20 października 2009 r. rząd przyjął program prywatyzacji pracowniczej, do którego akces jako pierwsza w kraju zgłosiła spółka założona przez pracowników OBR, składając ofertę zakupu firmy. W kwietniu została dopuszczona do równoległych negocjacji obok dwóch innych inwestorów: ERG Spółka Akcyjna i ProFounders Ventures Management GmbH. Do wyłącznych negocjacji dopuszczono niemiecki fundusz inwestycyjny ProFounder, ale na początku lipca Skarb Państwa odstąpił od negocjacji i po miesiącu zdecydował na ponowne podejście do prywatyzacji w trybie publicznego przetargu.