Czas na oszczędzanie zawsze jest dobry

- Oszczędzanie długoterminowe warto już rozpocząć, zwłaszcza jeśli zamierzamy to robić regularnie - mówi Mariusz Zagajewski, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń na Życie w Generali

Publikacja: 15.10.2008 06:03

Czas na oszczędzanie zawsze jest dobry

Foto: Rzeczpospolita, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Rz:Czy w obecnej sytuacji, gdy indeksy giełdowe spadają, kryzys finansowy się rozszerza, jedyną rozsądną decyzją inwestycyjną nie powinno być wycofanie się z wszystkich inwestycji i przeczekanie trudnych czasów?[/b]

[b]Mariusz Zagajewski:[/b] Inwestowanie faktycznie jest teraz ryzykowne. Ale oszczędzanie długoterminowe warto rozpocząć, zwłaszcza jeśli będziemy to robić regularnie. Potencjał wzrostu jest duży, bo ceny jednostek funduszy mocno spadły.

[b]Nie wiadomo jednak, czy nie będą dalej spadać.[/b]

Gdy oszczędza się długoterminowo, to spadki na giełdzie – utrzymujące się nawet przez kolejny rok – nie mają wielkiego znaczenia. Podkreślam, że nie chodzi mi o zainwestowanie pieniędzy na rok, ale o oszczędzanie w perspektywie co najmniej kilkuletniej. Powinniśmy oszczędzać na starość, bo tzw. stopa zastąpienia, czyli relacja ostatniej pensji do otrzymanej emerytury, będzie niska.

[b]Może jednak lepiej założyć lokatę w banku.[/b]

Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest np. polisa inwestycyjna z funduszami kapitałowymi, bo wtedy można w trudnych czasach ulokować środki w funduszu bezpiecznym, a gdy pojawią się oznaki ożywienia na rynku kapitałowym, przenieść pieniądze – bez odprowadzania podatku Belki – do funduszu o bardziej agresywnej charakterystyce. Operacja ta nie skutkuje negatywnymi konsekwencjami, z jakimi można się spotkać w przypadku wcześniejszego zerwania lokat terminowych. Można też od razu wybrać polisę z funduszem akcyjnym, ponieważ w długim okresie powinien on zapewnić wyższe zyski, a jednocześnie pozwoli uniknąć ryzyka przeoczenia giełdowych zwyżek. Decyzja należy do oszczędzającego. My proponujemy szeroki wachlarz możliwości pomnażania kapitału, w tym dodatkową opcję w postaci gotowych portfeli, których skład określa zarządzający, uzależniając swoją decyzję od sytuacji na rynku.

[b]Nie wiem, czy teraz przeciętnego inwestora da się zachęcić do zakupu akcji choćby za pośrednictwem funduszu.[/b]

Ale proszę spojrzeć na notowania WIG20. W 2002 roku wartość tego indeksu była niemal dwukrotnie niższa niż obecnie. Akcje spółek wchodzących w skład WIG20 kupione sześć lat temu – mimo obecnych spadków giełdowych – można by teraz sprzedać ze znacznym zyskiem.

[b]Czy towarzystwa ubezpieczeniowe podobnie jak TFI notują wzmożone wycofywanie środków z funduszy kapitałowych?[/b]

Nie odnotowujemy odpływu klientów. Mimo że rynek indywidualnych ubezpieczeń na życie rośnie bardzo powoli, to w pierwszym półroczu Generali odnotowało 40-proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jest to efekt bardzo pozytywnego odbioru nowo stworzonych programów inwestycyjnych skierowanych do klientów indywidualnych.

Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Panel Transformacji Energetycznej
Czas na szeroką debatę o transformacji energetycznej
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego
Ekonomia
Gminy przechodzą na OZE – nie zostań w tyle!
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Ekonomia
Pracownik w centrum uwagi organizacji
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście