Spać w pałacu Królewny Śnieżki, jak określają goście obiekt w Wojanowie koło Jeleniej Góry, albo w krakowskim Gródku, gdzie wójt Albert spiskował przeciwko królowi Władysławowi Łokietkowi i gdzie noc spędzili współcześni słynni Lechowie – Wałęsa i Kaczyński. Ewentualnie w apartamencie w Zamku na Skale koło Lądka-Zdroju, w którym Maria Walewska czekała na Napoleona. Rozgościć się w saloniku dworu, w którym Tadeusz Kościuszko spędził bezsenną noc przed bitwą pod Racławicami. Zamiast w standardowym do bólu krakowskim Sheratonie zamieszkać naprzeciwko, w prywatnych apartamentach należących kiedyś do Lubomirskich, Czartoryskich, Zamoyskich i Potockich w Hotelu Maltańskim.
Dzień rozpocząć niespiesznie od kawy na pałacowym tarasie i spojrzeć na Karkonosze, tak jak czyniła to dawna właścicielka Wojanowa Luiza Niderlandzka, córka pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III. Albo po prostu przejść się po 80–hektarowym parku przy pałacu w Kliczkowie wyglądającym dokładnie tak, jak zaprojektował go Eudard Petzold, słynny w Europie twórca parków krajobrazowych. Na zabiegi terrake wybrać się do jednego z czterech w Polsce spa, ale jedynego urządzonego w historycznych stajniach trzebieszowickiego zamku.
Potem obiad w tamtejszej restauracji, w której do stołu podają car Aleksander i kaiser Wilhelm. Albo w komnatach zamku Korzkiew, w których o bitwie pod Grunwaldem rodzinie Korzekwickich opowiadał ich brat, syn i wnuk, dowódca 47. Chorągwi, a inny ich krewny relacjonował, o czym mówił biskupom na soborze w Konstancji.
Dla podobnych atrakcji np. do Zamku na Skale regularnie przyjeżdża lekarka ze Śląska czy wielopokoleniowa rodzina z Zielonej Góry, która nie wyobraża sobie gdzie indziej świąt Bożego Narodzenia. To nie wyjątek. Do kilkudziesięciu hoteli historycznych w Polsce, które są w stanie spełnić takie oczekiwania, wraca średnio co piąty gość.
– Hotel z historią, duszą to nie tylko punkt noclegowy, lecz ważna część turystycznej eskapady. Czasem cel – tłumaczy Danuta Nojszewska, właścicielka Zamku na Skale. Najlepszym przykładem jest „Wehikuł czasu”, cykl spotkań historycznych, które współorganizuje trzebieszowicki obiekt. W sierpniu urządzono w formie rekonstrukcji historycznej urodziny króla Fryderyka Wilhelma III (był na leczeniu w pobliskim Lądku-Zdroju), na które przyjechał car Aleksander.