Jak podkreśla AP granice Izraela nigdy nie były w pełni uznane i ukształtowane po 1948, gdy narodziło się współczesne państwo Izrael. Izrael sam kształtował swoje granice w wyniku wojen z arabskimi sąsiadami i nieuznawanych przez społeczność międzynarodową aneksji. Anektowana przez Izrael została m.in. część Wzgórz Golan, zajętych w czasie wojny z 1967 roku.
Po upadku reżimu Baszara Asada izraelska armia weszła na terytorium Syrii
Teraz, po upadku reżimu Baszara Asada, izraelska armia weszła do strefy zdemilitaryzowanej na pograniczu Izraela i Syrii w rejonie Wzgórz Golan, zajęła pozycje opuszczone przez syryjską armię w tym rejonie i weszła w głąb terytorium Syrii tworząc „strefę buforową”, która – według deklaracji władz w Tel Awiwie – ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa terytorium Izraela.
Czytaj więcej
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Anasem Adim, syryjskim przedsiębiorcą i wieloletnim mieszkańcem Polski. Historia Syrii, brutalność rządów Asada oraz marzenia o wolności i demokracji – to główne tematy tej rozmowy. Jak wygląda życie Syryjczyków po dekadach wojny domowej? Czy Syria ma szansę na pokojową i demokratyczną przyszłość?
Wcześniej, w czasie trwającej od 2011 roku wojny domowej w Syrii, Izrael wielokrotnie bombardował cele na terytorium tego kraju związane z obecnością w Syrii sił irańskich i Hezbollahu, sojuszników Asada. Izrael obawiał się, że Iran wykorzysta sytuację w Syrii do stworzeniu w tym kraju przyczółka dla przyszłej agresji przeciwko izraelskiemu państwu.
Wzgórza Golan