Andrzej Duda na forum ONZ mówił o powrocie Ukrainy do jej granic i o niepodległej Palestynie

Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w nocy z 24 na 25 września czasu polskiego.

Publikacja: 25.09.2024 05:01

Andrzej Duda przemawia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ

Andrzej Duda przemawia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ

Foto: PAP/Leszek Szymański

arb

Duda rozpoczął swoje wystąpienie od słów o „ogromnych globalnych wyzwaniach, które wymagają od nas solidarności, współpracy i determinacji”. Przypomniał przy tym, że ONZ powstała po II wojnie światowej, aby „zapobiegać kolejnym konfliktom i zapewnić pokój na świecie”. 

Andrzej Duda na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ: W moim kraju wiemy, czym jest wojna

Prezydent Polski podkreślił następnie, że w 2024 roku przypada 85. rocznica wybuchu II wojny. - To właśnie Polska stała się jego pierwszą ofiarą. 1 września 1939 roku nazistowskie Niemcy zaatakowały moją ojczyznę, rozpoczynając II wojnę światową. Dwa tygodnie później, 17 września, Związek Radziecki również dokonał inwazji na mój kraj – jako sojusznik nazistowskich Niemiec – wypełniający zapisy porozumienia między Hitlerem a Stalinem, tzw. paktu Ribbentrop–Mołotow. Obaj agresorzy pozbawili nas niepodległości - mówił.

Polska jest gotowa do udziału w dyskusji o reformach Rady Bezpieczeństwa, innych kluczowych organów ONZ, a także międzynarodowych instytucji finansowych

Prezydent Andrzej Duda

- W moim kraju doskonale wiemy, czym jest wojna, wiemy, jakie niesie ze sobą dramaty i cierpienia. Dlatego Polska zawsze była zdecydowanym orędownikiem działań mających na celu zapobieganie konfliktom i zapewnienie pokoju na świecie. Nasza historia i doświadczenia skłaniają nas do ciągłego przypominania o potrzebie poszanowania prawa międzynarodowego i ochrony suwerenności państw – podkreślił Duda.

Andrzej Duda: Integralność terytorialna Ukrainy musi zostać przywrócona w uznanych międzynarodowo granicach

Prezydent Polski mówił następnie, że świat „po raz kolejny staje w obliczu niezwykle poważnego zagrożenia dla globalnego bezpieczeństwa”. W tym kontekście wskazał toczącą się na Ukrainie od dwóch i pół roku wojnę, która jest wynikiem „brutalnej agresji Rosji”. - To rażące naruszenie podstawowych norm prawa międzynarodowego, takich jak zakaz użycia siły w stosunkach międzynarodowych - dodał. - Nie możemy pozwolić na to, aby ta wojna przerodziła się w kolejny zamrożony konflikt. To najważniejsze zadanie na przyszłość - mówił polski prezydent. 

Tak wyglądała sytuacja na froncie 24 września

Tak wyglądała sytuacja na froncie 24 września

Foto: PAP

Duda stwierdził, że „powstrzymanie rosyjskiej wojny w Ukrainie” jest potrzebne "nie tylko po to, by położyć kres cierpieniom ludzkim i ukarać agresora". - Ale także po to, aby takie haniebne działania nie stały się wzorem do naśladowania dla innych. Integralność terytorialna Ukrainy musi zostać przywrócona w jej międzynarodowo uznanych granicach (obejmują one również Krym - red.) - podkreślił. Ostrzegł, że w innym przypadku "zgodzimy się żyć w świecie, w którym ofiarą agresji może paść każdy kraj, niezależnie od jego wielkości i położenia geograficznego".

Andrzej Duda w ONZ: Powstanie niepodległej Palestyny nie będzie sprzeczne z interesami Izraela

Prezydent mówił też o sytuacji na Bliskim Wschodzie "gdzie w wyniku brutalnych ataków Hamasu z 7 października 2023 roku doszło do eskalacji konfliktu". - Izrael, jak każde inne państwo, ma prawo do samoobrony. Działania te muszą być jednak zgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym - zaznaczył. Dodał też, że Polska opowiada się za dwupaństwowym rozwiązaniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Czytaj więcej

Bliski Wschód: Początek wielkiej wojny z Hezbollahem

- Jako zwolennicy zasad równości i prawa narodów do samostanowienia uważamy, że powstanie niepodległej Palestyny nie będzie sprzeczne z interesami Izraela, przy czym nie może być zakwestionowane prawo Izraela do istnienia. Oba narody łączy przestrzeń i czas, które pozostaną ich wspólnym przeznaczeniem – zaznaczył Duda.

W kontekście toczących się w świecie konfliktów prezydent wspomniał też o Jemenie, gdzie "kryzys humanitarny dotyka milionów ludzi, a walka o kontrolę w kraju stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego i swobody żeglugi na Morzu Czerwonym".

Zachodni Brzeg i Strefa Gazy

Zachodni Brzeg i Strefa Gazy

Foto: PAP

Prezydent mówił też, że "nie da się osiągnąć pokoju i bezpieczeństwa na świecie bez poszanowania prawa". - Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej konsekwentnie powtarzam hasło „Pokój przez prawo”, zawsze podkreślając fundamentalną rolę prawa międzynarodowego w utrzymaniu światowego ładu - dodał. 

- Polska, jako kraj wolności i solidarności, zawsze będzie domagać się poszanowania praw człowieka, niezależnie od położenia geograficznego. Dlatego Polska zdecydowała się ubiegać o miejsce w Radzie Praw Człowieka ONZ na lata 2029–2031 – podkreślił. 

- W przyszłym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pomimo swoich niedoskonałości, ONZ pozostaje fundamentem porządku światowego, umożliwiając nam wspólną pracę na rzecz pokoju, rozwoju i godności ludzkiej – mówił na zakończenie prezydent. - Polska jest gotowa do udziału w dyskusji o reformach Rady Bezpieczeństwa, innych kluczowych organów ONZ, a także międzynarodowych instytucji finansowych. Świat podlega zmianom i nasz system również musi się zmienić, aby mógł lepiej służyć globalnej społeczności - dodał.

Dyplomacja
Donald Trump się zgodził, Wielka Brytania będzie mniejsza
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Dyplomacja
Iran grozi USA bronią atomową, której jeszcze nie ma
Dyplomacja
Chińska armia ćwiczy wokół Tajwanu. Prezydent wyspy przedstawiony jako robak
Dyplomacja
Donald Trump o Ukrainie: Na długo przed Władimirem Putinem usłyszała, że nie będzie w NATO
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Dyplomacja
Donald Tusk z apelem do Donalda Trumpa. „Niech pan o tym pomyśli”
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście