Joe Biden krytykuje Beniamina Netanjahu. Izrael: Znaczące, że nie Hamas

Prezydent USA, Joe Biden, stwierdził w poniedziałek, że premier Izraela, Beniamin Netanjahu nie robi wystarczająco wiele, by doprowadzić do porozumienia z Hamasem, na mocy którego wolność uzyskaliby zakładnicy wzięci do niewoli 7 października. Wypowiedź ta spotkała się z reakcją izraelskiego premiera.

Publikacja: 03.09.2024 05:52

Beniamin Netanjahu i Joe Biden

Beniamin Netanjahu i Joe Biden

Foto: REUTERS/Annabelle Gordon, Ohad Zwigenberg/Pool via REUTERS

arb

Biden rozmawiał z dziennikarzami w Białym Domu po tym, jak izraelska armia w weekend odnalazła ciała sześciorga zakładników wziętych do niewoli przez Hamas w czasie ataku na Izrael z 7 października. Jednym z odnalezionych zakładników był 23-letni Hersh Goldberg-Polin, obywatel Izraela i USA. Ciała zakładników znaleziono w jednym z tuneli pod Strefą Gazy. Izraelska armia twierdzi, że zostali oni zabici niedawno przez Hamas.

Odnalezienie zwłok zakładników zwiększyło presję izraelskiej opinii publicznej na Beniamina Netanjahu w sprawie doprowadzenia do porozumienia o zawieszeniu broni z Hamasem, którego elementem byłoby uwolnienie pozostałych zakładników przetrzymywanych przez Palestyńczyków. W Izraelu doszło do masowych demonstracji, których uczestnicy domagali się zmiany strategii izraelskiego premiera w sprawie negocjacji dotyczących zawieszenia broni w Strefie Gazy.

Beniamin Netanjahu: Jeśli teraz pójdziemy na ustępstwa, Hamas usłyszy komunikat „zabijajcie więcej zakładników”

Biden pytany czy Netanjahu robi wystarczająco wiele, by doprowadzić do uwolnienia zakładników, odpowiedział „nie”. Nie rozwinął jednak tej myśli.

Na pytanie, czy zamierza przedstawić w tym tygodniu ostateczną wersję porozumienia o zawieszeniu broni Izraelowi i Hamasowi, Biden odparł, że „jesteśmy bardzo blisko tego”. A czy jest szansa, że strony przyjmą tę propozycję? - Nadzieja umiera ostatnia (Hope springs eternal – dosł. Nadzieja kwitnie wiecznie) - odpowiedział Biden.

Czytaj więcej

Ciała sześciu zakładników znalezione w Strefie Gazy. Nowe informacje i oświadczenie rodzin

Prezydent USA mówił też, że planuje rozmowę z Netanjahu, ale nie sprecyzował, kiedy do niej dojdzie.

Tymczasem Netanjahu, na konferencji prasowej w Jerozolimie odpowiadając na zarzuty pod swoim adresem mówił, że presja powinna być wywierana na Hamas, nie na Izrael, zwłaszcza po śmierci zakładników.

- Teraz, po tym, proszą nas, abyśmy zachowali się poważnie? Proszą nas, abyśmy poczynili ustępstwa? Jaki będzie to komunikat dla Hamasu? Będzie głosił: zabijajcie więcej zakładników – mówił izraelski premier.

Izraelska operacja wojskowa w Strefie Gazy

Izraelska operacja wojskowa w Strefie Gazy

Foto: PAP

Netanjahu powiedział, że nie wierzy, by Biden lub ktokolwiek inny, chcący doprowadzić do pokoju, poprosi Izrael o kolejne ustępstwa. Jak dodał zamiast to robić, należy domagać się ustępstw od Hamasu.

Hamas: Amerykanie uznali, że to Beniamin Netanjahu sabotuje porozumienie

Źródła w Izraelu, na które powołuje się Reuters podkreślają, że jest „znaczące”, iż Biden wywiera presję na Netanjahu w sprawie uwolnienia zakładników, a nie na przywódcę Hamasu w Strefie Gazy, Jahję Sinwara. W reakcji na te zarzuty przedstawiciel administracji USA podkreślił, że Biden stawiał sprawę jasno, iż za śmierć zakładników odpowiedzialny jest Hamas. - Wzywa także do pilnych działań izraelski rząd, by zapewnić uwolnienie pozostałych zakładników – dodał.

Izraelskie pojazdy wojskowe na Zachodnim Brzegu

Izraelskie pojazdy wojskowe na Zachodnim Brzegu

Foto: REUTERS/Mohammed Torokman

Tymczasem przedstawiciel Hamasu, Sami Abu Zuhri powiedział, że krytyka Bidena pod adresem Netanjahu świadczy o tym, iż Amerykanie uznali odpowiedzialność izraelskiego premiera za sabotowanie starań o osiągnięcie porozumienia pokojowego.

Z kolei Netanjahu oskarżył o sabotowanie starań o porozumienie Hamas. - Ktokolwiek zabija zakładników, nie chce porozumienia – stwierdził.

Wojna w Strefie Gazy rozpoczęła się 7 października niespodziewanym atakiem Hamasu na Izrael, w którym zginęło ok. 1 200 osób, a ok. 250 zostało uprowadzonych przez Hamas jako zakładnicy. W operacji odwetowej Izraela, jak podaje strona palestyńska, zginęło ponad 40 tys. Palestyńczyków, a większość z 2,3 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało uciekać ze swoich domów.

Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau
Dyplomacja
Jest projekt porozumienia ws. końca wojny w Strefie Gazy. Przełom?
Dyplomacja
Wiceszef MSZ Andrzej Szejna: Andrzej Duda zachował się jak Wojciech Szczęsny