Kolumbia zerwie stosunki dyplomatyczne z Izraelem. „To ludobójczy rząd”

Prezydent Kolumbii Gustavo Petro zapowiedział, że zerwie stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Decyzję taką podjął w związku z działaniami wojennymi w Strefie Gazy.

Publikacja: 01.05.2024 20:41

Gustavo Petro na pochodzie pierwszomajowym

Gustavo Petro na pochodzie pierwszomajowym

Foto: PAP/EPA/Carlos Ortega

Petro skrytykował izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i zwrócił się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o przyłączenie się do sprawy Republiki Południowej Afryki oskarżającej Izrael o ludobójstwo.

– Ogłaszam, że ​​jutro zerwiemy stosunki dyplomatyczne z państwem Izrael… za to że mają ludobójczy rząd – powiedział Petro w Bogocie, podczas Międzynarodowego Dnia Pracy.

Prezydent Kolumbii ostrzega Izrael

Prezydent Kolumbii zagroził zerwaniem stosunków dyplomatycznych z Izraelem już w marcu. Żądał, by premier Netanjahu zastosował się do rezolucji ONZ. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa, wzywającej do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy.

Petro ogłosił to na platformie X. Opublikował też kolejny wpis, w którym cieszył się z zatwierdzenia rezolucji i nawoływał inne narody do zawieszenia stosunków z Izraelem, jeśli nie zaprzestanie on ofensywy wojskowej w Strefie Gazy, w wyniku której zginęło ponad 32 000 osób.

Prezydent Kolumbii zagroził zerwaniem stosunków dyplomatycznych z Izraelem już w marcu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela odpowiedziało tweetem, w którym napisano, że naród Bliskiego Wschodu „będzie w dalszym ciągu chronił swoich obywateli i nie ulegnie żadnym naciskom i groźbom”.

Ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło Petro o „wspieranie terrorystów Hamasu” i stwierdził, że stanowisko Petro stanowi „hańbę dla narodu kolumbijskiego”.

Od tego czasu można zauwaćyć coraz większe pogorszenie stosunków między obydwoma państwami, które z partnerów militarnych i handlowych stały się zaciekłymi rywalami ideologicznymi.

Pogorszenie stosunków Kolumbii i Izraela

Przez dziesięciolecia Kolumbia wykorzystywała izraelskie samoloty bojowe i karabiny maszynowe do walki z kartelami narkotykowymi i grupami rebeliantów, a oba kraje podpisały umowę o wolnym handlu w 2020 r.

Jednak stosunki zaczęły się ochłodzić w 2022 r., kiedy na urząd wybrano Petro. Ten lewicowiec i wieloletni zwolennik sprawy palestyńskiej, określił izraelską ofensywę wojskową w Gazie jako „ludobójstwo”. W lutym zawiesił zakupy sprzętu wojskowego od Izraela po tym, jak wojska tego kraju ostrzelały Palestyńczyków zgromadzonych wokół ciężarówek z pomocą humanitarną, zginęło wówczas ponad 100 osób.

Czytaj więcej

Kolumbia: Gustavo Petro chce zabrać najbogatszym i dać biednym

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela zawiesiło współpracę obronną z Kolumbią w październiku po tym, jak Petro nie potępił najazdu Hamasu na wioski w południowym Izraelu, a zamiast tego porównał armię Izraela do wojsk nazistowskich.

Analitycy wojskowi w Kolumbii stwierdzili, że pogorszenie stosunków z Izraelem zagraża zdolnościom obronnym narodu Ameryki Południowej.

Kolumbia jest uzależniona od izraelskich firm w zakresie konserwacji swojej floty składającej się z ponad 20 izraelskich odrzutowców Kfir, które są jedynymi samolotami w arsenale Kolumbii zdolnymi do wystrzeliwania bomb naprowadzanych laserowo.

Kolumbia zawarła także wiele kontraktów z Izraelem na dostawę wojskowego sprzętu łączności i produkuje karabiny szturmowe dla swoich żołnierzy na licencji izraelskiego producenta.

Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau