Liczba wniosków o azyl w UE najwyższa od czasu kryzysu migracyjnego

Liczba wniosków o azyl złożonych w 2023 roku w UE wzrosła rok do roku o 18 proc. - podaje Agencja ds. Azylu Unii Europejskiej (EUAA)

Aktualizacja: 15.03.2024 06:13 Publikacja: 28.02.2024 10:14

Imigranci na Lampedusie

Imigranci na Lampedusie

Foto: PAP/EPA

arb

W 2023 roku w UE złożono 1,14 mln wniosków o azyl — najwięcej od czasu kryzysu migracyjnego w Europie w latach 2015-2016.

Imigranci w UE: Najwięcej wniosków o azyl od Syryjczyków, Afgańczyków i Turków

Reuters zauważa, że nowe dane na temat liczby imigrantów, którzy starają się o azyl w UE, prawdopodobnie jeszcze bardziej podgrzeje debatę na temat polityki imigracyjnej w UE oraz wzrostu poparcia dla antyimigranckich, skrajnie prawicowych partii politycznych przed wyborami krajowymi, które czekają Europę i wyborami do PE.

Czytaj więcej

Polska przeciw Paktowi o Migracji i Azylu. „Nie zapewnia odpowiedniej równowagi”

Wśród starających się o azyl najwięcej jest Syryjczyków i Afgańczyków — wynika z danych EUAA. Trzecią największą grupą narodową starającą się o azyl w UE są Turcy. Liczba wniosków azylowych złożonych przez Turków wzrosła o 82 proc. rok do roku.

Do rekordowego poziomu wzrosła też liczba Palestyńczyków ubiegających się w 2023 roku o azyl w Europie (11,6 tys.) w związku z wojną Izraela z Hamasem, która wybuchła 7 października i objęła Strefę Gazy. EUAA zwraca uwagę, że liczba ta może być nieprecyzyjna, ponieważ większość państw UE nie uznaje państwowości Palestyny co oznacza, że uchodźcy palestyńscy mogą być rejestrowani np. jako uchodźcy z Izraela.

UE: Co trzeci wniosek o azyl złożony w Niemczech

1/3 wszystkich wniosków o azyl w UE złożono w 2023 roku w Niemczech. Z kolei pod względem liczby wniosków w przeliczeniu na liczbę mieszkańców pierwsze miejsce zajmuje Cypr, który zanotował 1 starającego się o azyl na każdych 78 mieszkańców.

W grudniu PE i Rada Europejska porozumiały się ws. tzw. Paktu Migracyjnego

Gdyby do uchodźców doliczyć Ukraińców, których 4,4 mln uciekło przed wojną do UE, ale którzy nie muszą formalnie ubiegać się o azyl, ponieważ są objęci tymczasową ochroną w UE na czas trwania wojny, liczba uchodźców w Europie byłaby być może wyższa niż w latach 2015-2016.

Miesiąc temu Frontex, unijna agencja odpowiedzialna za ochronę granic, zanotowała w 2023 roku najwyższą liczbę nielegalnych przekroczeń granicy UE od 2016 roku.

W grudniu PE i Rada Europejska porozumiały się ws. tzw. Paktu Migracyjnego, który ma z jednej strony uprościć i skrócić procedurę rozpatrywania wniosków azylowych w przypadku osób z państw uznawanych przez UE za bezpieczne, a z drugiej doprowadzić do tego, by kraje UE wspierały państwa graniczne Unii Europejskiej — bądź przyjmując od nich część imigrantów, bądź przekazując środki na utrzymanie imigrantów. 

W 2023 roku w UE złożono 1,14 mln wniosków o azyl — najwięcej od czasu kryzysu migracyjnego w Europie w latach 2015-2016.

Imigranci w UE: Najwięcej wniosków o azyl od Syryjczyków, Afgańczyków i Turków

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Dyplomacja
Andrzej Duda po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Polski prezydent wierzy w Ukrainę w NATO
Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa