Rosja twierdzi, że Zachód chce rozszerzyć konflikt na Ukrainie na Azję

Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji, przemawiając na forum w chińskim Xiangshan przekonywał, że NATO i Zachód chcą doprowadzić do rozszerzenia się konfliktu na Ukrainie na rejon Azji i Pacyfiku - wynika z jego wypowiedzi cytowanych przez agencję TASS.

Publikacja: 30.10.2023 06:05

Siergiej Szojgu

Siergiej Szojgu

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 614

Szojgu przekonywał na forum w Chinach, że NATO ukrywa rozbudowę swoich sił w rejonie Azji okazując "ostentacyjną wolę dialogu".

Siergiej Szojgu: Rośnie obecność wojskowa NATO w Azji

Minister obrony Rosji oskarżał też kraje NATO o to, że te doprowadzają do wyścigu zbrojeń w regionie, zwiększając swoją obecność wojskową i częstotliwość ćwiczeń wojskowych w rejonie Azji i Pacyfiku.

Szojgu oskarżył też USA o próbę wykorzystania zmian klimatycznych i klęsk żywiołowych jako pretekstu do "humanitarnych interwencji" w regionie Azji i Pacyfiku.

Czytaj więcej

Władimir Putin szykuje się na wybory

Mówiąc o pojawieniu się nowych bloków w regionie takich jak Quad (Australia, Indie, Japonia i USA) czy AUKUS (Australia, Wielka Brytania i USA) Szojgu stwierdził, że podważają one rolę Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i wysiłki na rzecz nierozprzestrzeniania broni jądrowej w regionie.

Siergiej Szojgu: Zachód musi zaprzestać starań o strategiczną porażkę Rosji

Jednocześnie Szojgu zapewnił, że wycofanie przez Rosję ratyfikacji Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową nie oznacza końca tego porozumienia, a Rosja nie zamierza zmieniać swojej doktryny jeśli chodzi o użycie broni jądrowej.

- Chcemy tylko przywrócić parytet z USA, które nie ratyfikowały traktatu - wyjaśnił Szojgu. - Nie mówimy o jego zniszczeniu - dodał.

Szojgu stwierdził też, że Moskwa jest gotowa do rozmów na temat porozumienia kończącego wojnę na Ukrainie oraz dalszego "współistnienia" z Zachodem, ale - jak dodał - państwa Zachodu muszą przestać zmierzać do zadania Rosji strategicznej porażki.

- Jest także ważne, by zapewnić równość w stosunkach między wszystkimi mocarstwami atomowymi i stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ, którzy ponoszą szczególną odpowiedzialność za utrzymanie pokoju i globalnej stabilności - mówił.

Dyplomacja
Andrzej Duda po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Polski prezydent wierzy w Ukrainę w NATO
Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa