Wiceszef MSZ: Początek wojny z UE? Jeśli już mówimy o wojnie, to nie początek

To na pewno nie początek, jeśli w ogóle mówimy tu o wojnie czy o sporze - mówił w rozmowie z RMF FM wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński, pytany o to czy wyrok TK ws. prymatu prawa polskiego nad unijnym to "początek wojny Polski z UE".

Publikacja: 08.10.2021 08:33

Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ

Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ

Foto: Wojciech Olkuśnik, PAP

arb

Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł 7 października, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, że niektóre przepisy unijne nie są zgodne z Konstytucją RP, a działania organów UE poza zakresem kompetencji są niezgodne z polską konstytucją.

Czytaj więcej

"New York Times" o wyroku TK: Polska idzie na kolizję z UE

- Te dyskusje różne ostre, mniej ostre toczą się od sześciu lat. Więc to na pewno nie początek. To pewien etap, kolejny etap, ale znowu nic jakościowo bardzo nowego - podkreślił Jabłoński.

- Znowu będziemy mieć demonstracje przeciw polexitowi, znowu ma być referendum chyba jakieś ogłaszane przez Donalda Tuska - ironizował wiceszef MSZ.

- W tym roku będzie to już chyba czwarty polexit - dodał.

- To nowy etap sporu. Spór prawny polega na tym, że TSUE i Trybunał Konstytucyjny się czasem ze sobą nie zgadzają - wyjaśnił. Jak dodał z TSUE nie zgadza się "nie tylko polski Trybunał Konstytucyjny".

- Opozycja powtarza to (że PiS chce wyprowadzić Polskę z UE - red.) co dwa-trzy miesiące. Tych emocji nie było w innych państwach UE, w których takie orzeczenia zapadały: w Niemczech, w Danii, w Czechach. W tym roku we Francji - mówił Jabłoński.

To nowy etap sporu. Spór prawny polega na tym, że TSUE i Trybunał Konstytucyjny się czasem ze sobą nie zgadzają

Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ

- Nad ustawami krajowymi prawo międzynarodowe ma pierwszeństwo, ale nad konstytucją pierwszeństwa nie ma - podkreślił wiceszef MSZ.

Jabłoński zapewnił jednocześnie, że - mimo orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - Polska otrzyma środki z Funduszu Odbudowy. - Będzie to oczywiście wymagało bardzo jeszcze intensywnych rozmów - zaznaczył.

- Gwarantuje, że te rozmowy doprowadzą do pozytywnego rezultatu. Działamy jednak w realiach traktatów - dodał.

Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau
Dyplomacja
Jest projekt porozumienia ws. końca wojny w Strefie Gazy. Przełom?