Materiał partnera: Polskie Stowarzyszenie ESG
W tym kontekście coraz częściej padają pytania: kto ma za to zapłacić i czy po spełnieniu wszystkich wymagań europejska gospodarka dalej będzie konkurencyjna...
Za nami ESG & Sustainability Forum Go to the Future 2024 oraz Okrągły Stół Zrównoważonej Transformacji Gospodarczej, w których wzięli udział przedstawiciele rządu, parlamentu, eurodeputowani, eksperci, przedsiębiorcy, reprezentanci organizacji pracodawców, samorządów zawodowych oraz uczelni wyższych.
Należy z całkowitą pewnością stwierdzić, że tylko współpraca tych wszystkich środowisk może przeprowadzić biznes przez ogromne wyzwanie, jakim jest realizacja celów ESG. To główny wniosek z dwudniowych dyskusji zorganizowanych przez Polskie Stowarzyszenie ESG. Przed nami kluczowe lata z punktu widzenia konkurencyjności polskiej i europejskiej gospodarki na arenie międzynarodowej. Dlatego konieczne jest zaangażowanie rządu i wszystkich partii politycznych w procesy transformacyjne. Bez tego przedsiębiorcy nie będą w stanie stawić czoła zrównoważonej rewolucji. Potrzebna jest przemyślana legislacja, racjonalna implementacja dyrektyw unijnych (w tym CSRD), stabilne prawo, rozwój OZE i energii jądrowej, a przede wszystkim wsparcie finansowe dla firm. To ostatni moment na konsultacje i podjęcie realnych działań. Tym bardziej że nasz głos, jako kraju, już niedługo będzie ważył więcej. Przyszłoroczna prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej powinna być nowym otwarciem – nie tylko na tematy bezpieczeństwa, transformacji cyfrowej, profilaktyki zdrowotnej, ale także zrównoważonego rozwoju.
Polskie Stowarzyszenie ESG to jedna z największych w Polsce organizacji zrzeszających liderów zrównoważonej transformacji: firmy, organizacje, instytucje, które realizują cele ESG. Stowarzyszenie aktywnie działa na rzecz odpowiedzialnego podejścia do zrównoważonej transformacji.