Jak wynika z raportu Global Remote Work Survey, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, cztery na pięć badanych przedsiębiorstw nadal umożliwia swoim pracownikom przynajmniej częściową pracę zdalną. Jednocześnie na popularności zyskuje hybrydowy model, którego stosowanie wskazała ponad połowa ankietowanych. Natomiast praca w pełni zdalna jest obecna w 27 proc. przedsiębiorstw, a zaledwie co dziesiąte nie umożliwia swoim pracownikom wykonywania obowiązków zawodowych na odległość.
Rozwój technologii oraz uelastycznienie modelu pracy skłoniły część osób aktywnych zawodowo do zmiany miejsca zamieszkania. Co więcej, część z nich postanowiła przeprowadzić się do innego kraju, jednocześnie pozostając zatrudnionym u dotychczasowego pracodawcy. Chociaż takie rozwiązanie może mieć korzystny wpływ na m.in. samopoczucie pracownika, to z punktu widzenia przedsiębiorstwa fakt zatrudnienia osoby przebywającej za granicą stanowi potencjalne wyzwanie.
– Realizacja potrzeb członków zespołu staje się obecnie jedną z najważniejszych kwestii dla dzisiejszych menedżerów. Takie osoby muszą brać pod uwagę oczekiwania swoich podwładnych dotyczące pracy zdalnej, a jednocześnie dbać o efektywność realizowanych zadań. Kluczem do sukcesu w najbliższych latach może się więc okazać umiejętność jasnego komunikowania przyczyn stacjonarnych spotkań zespołów. Pozwoli to bowiem na maksymalizację korzyści, jakie dają zdalne i hybrydowe modele pracy, jak i umożliwi budowę wizerunku elastycznego pracodawcy – mówi Anna Szabowska-Walaszczyk, menedżer z firmy Deloitte.
Również wyniki badania firmy EY „Mobility Reimagined Survey – How can reimagined mobility help organizations see reward and not risk?” pokazują, że zarówno pracownicy, jak i pracodawcy podkreślają wysoką wartość i potencjał mobilności – 88 proc. pracowników chętnie podjęłoby zatrudnienie za granicą w przyszłości, a 78 proc. pracodawców wskazuje wymierny zwrot z inwestycji w realizację programu mobilności pracowników.
Osoby przemieszczające się po różnych krajach mają coraz lepszy dostęp do narzędzi, które to ułatwiają. Jeszcze do niedawna przeszkodą był drogi roaming i horrendalne ceny internetu poza UE. Dziś dużym ułatwieniem dla osób, które decydują się na pracę w innym kraju, jest wprowadzenie międzynarodowych kart eSIM. Dzięki nim w większości krajów można uzyskać dostęp do internetu, bez konieczności szukania wi-fi lub fizycznej karty SIM. To idealne rozwiązanie na podróże służbowe czy właśnie pracę w innym kraju.