Materiał Partnera: Generali Polska
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w latach 2005–2017 o 18 proc. wzrosła na świecie liczba przypadków depresji, a do 2030 roku będzie ona na pierwszym miejscu wśród najczęstszych chorób. Dziś już wiemy, że pandemia jeszcze bardziej nasiliła te niepokojące trendy. Zdrowie psychiczne pracowników zostało obciążone, a problemy z nim związane stały się poważniejsze.
Od 2022 roku wypalenie zawodowe stanie się też jednostką chorobową, na którą będzie można dostać zwolnienie lekarskie. To pokazuje, z jak poważnym kryzysem mierzą się obecnie pracodawcy – ich najważniejszym zasobem są ludzie, którzy właśnie doświadczają wielu trudności i wyzwań, którym do tej pory nikt nie musiał sprostać.
Pomoc dla pracowników
Generali Polska oferuje wszystkim pracownikom bezpłatną pomoc krótkoterminową, zakładającą sfinansowanie do sześciu spotkań z terapeutą. Może skorzystać z niej każdy pracownik, niezależnie od tego, czy jego problem związany jest z pracą, czy z życiem prywatnym.
– Nasz benefit w postaci wsparcia terapeutycznego, który wprowadziliśmy w czerwcu, stanowi odpowiedź na istotny problem kryzysu zdrowia psychicznego w naszym społeczeństwie. Uniwersalne dla wszystkich doświadczenie, jakim jest pandemia, uwidoczniło wiele problemów z nim związanych. Nagle doświadczyliśmy kryzysu samotności, pozostając bez wsparcia w czterech ścianach. U wielu osób całkowicie została też zaburzona rutyna dnia codziennego, a dla innych ogromną trudność zaczęło stanowić zupełnie nowe życie rodzinne – połączenie przygotowywania obiadu z prezentacją do pracy czy wsparciem dzieci w nauce zdalnej – mówi Krystyna Matysiak, członek zarządu Generali odpowiedzialna za HR.