19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 06:09 Publikacja: 26.03.2024 14:17
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP
Foto: parkiet.tv
Zespół analityków z PKO BP, którym kierują Piotr Bujak i Marta Petka-Zagajewska, to czterokrotny zwycięzca konkursu krótkoterminowych prognoz gospodarczych „Parkietu”. Triumfował też w ostatniej zakończonej edycji tego konkursu, dotyczącej danych publikowanych w 2023 r. Nowy raport z prognozami tego zespołu na bieżący rok, zatytułowany „Ogień i woda”, ukazał się we wtorek.
- Jesteśmy optymistami, spodziewamy się wzrostu PKB w tym roku o 3,7 proc. – powiedział na konferencji prasowej Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. Dla porównania, projekcja NBP z marca br. sugerowała, że aktywność w polskiej gospodarce wzrośnie w br. o 3,2-3,5 proc., w zależności od tego, jak kształtowały będą się ceny regulowane, w szczególności ceny nośników energii. Z kolei ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberga w lutym i w marcu przeciętnie oczekują, że PKB Polski zwiększy się w br. o 2,9 proc. Z drugiej strony, jeszcze kwartał temu analitycy z PKO BP byli jeszcze większymi optymistami, spodziewali się w br. wyniku na poziomie 3,9 proc.
Władze w Pekinie podały wyniki handlu zagranicznego w 2024 roku. Dane są szokujące, a sukces Chińczyków może stać się źródłem ich wielkich kłopotów.
- W 2025 r. tempo wzrostu PKB Polski przyspieszy do 3,3 proc. wobec 2,8 proc. w 2024 r. Konsumpcja pozostanie stabilnym filarem wzrostu gospodarczego, drugim będą nakłady brutto na środki trwałe - mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku.
Inflacja w strefie euro wzrosła do najwyższego poziomu od lipca. Nie poruszy to jednak raczej Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, która powinna kontynuować cykl obniżek stóp. Najbliższe posiedzenie 30 stycznia.
Prof. Ireneusz Dąbrowski, członek RPP i bliski współpracownik prezesa NBP Adama Glapińskiego, z optymizmem wypowiedział się na temat osłabienia inflacji w 2025 roku. Warunki te, jego zdaniem, będą stwarzać przestrzeń do obniżek stóp procentowych.
Ekonomiści liczą, że koniec 2024 r. w polskiej gospodarce był niezły – z dobrym wynikiem w handlu i przyzwoitym w przemyśle.
W Niemczech najwięcej upadłości w transporcie, ale trzeci kwartał przyniósł ożywienie w napływie zamówień na nowy tabor.
O zarzutach dla wcześniejszych władz PKO BP. O tym, jak rozwiązać problem kredytów frankowych i dlaczego nie boi się pozwów za WIBOR. O tym, czy bank będzie partnerem Allegro i dlaczego już dziś zaprasza wszystkich przedsiębiorców - mówi Szymon Midera, prezes PKO Banku Polskiego.
Na odsetkach, prowizjach i opłatach PKO Bank Polski „wykręca” rekordowo wysokie zarobki. Ale łączny zysk w III kwartale był nieco słabszy ze względu na rezerwy na kredyty frankowe.
Nowa strategia rozwojowa ma umocnić bank na pozycji lidera. Klientów ma ściągać cyfrowa hipoteka, rozwój mobilnych płatności, wejście w e-commerce.
Brakuje samochodów do podjęcia ładunków, nieco wzrosły stawki, ale przewoźnicy samochodowi uważają, że branży nadal grożą masowe upadłości.
Prokuratura Regionalna w Lublinie wysłała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi Jagielle, byłemu prezesowi banku PKO BP. Zarzuca mu dokonanie 8 przestępstw.
PKO Bank Polski publikuje wyniki audytów. Poważane zastrzeżenia wykazano w obszarze wydatków na kampanie reklamowe, umów sponsorskich, procedur zakupowych, zatrudniania pracowników czy w kwestii wsparcia dla Polskiej Fundacji Narodowej.
Użytkownicy międzynarodowego serwisu z kartami debetowymi, kontami walutowymi i inwestycjami w kryptowaluty zyskają dostęp do popularnego nad Wisłą systemu płatności mobilnych – ustaliła „Rzeczpospolita”. Dla BLIK-a to szansa na zagraniczną ekspansję.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas