Czy paliwowa fuzja będzie korzystna dla gospodarki?

PKN Orlen, wzmocniony po planowanych przejęciach, będzie w stanie przeprowadzić w Polsce rewolucję energetyczną – twierdzą eksperci. Spierają się jednak o to, czy cena za fuzję nie jest zbyt wysoka.

Aktualizacja: 17.07.2020 05:48 Publikacja: 16.07.2020 21:00

Czy paliwowa fuzja będzie korzystna dla gospodarki?

Foto: Fotorzepa

Polska gospodarka po wchłonięciu przez PKN Orlen Lotosu, a następnie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, może zyskać przede wszystkim wiarygodnego i konkurencyjnego dostawcę energii – przekonywał Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, podczas debaty PAP „Fuzje i przejęcia – szansa czy wyzwania". W tym tygodniu Komisja Europejska zgodziła się, by Orlen przejął Lotos. Postawiła jednak szereg warunków, takich jak sprzedaż 30 proc. udziałów gdańskiej rafinerii i aż 80 proc. stacji paliw należących dziś do Lotosu. Orlen chce je wymienić na podobne aktywa w innych krajach z zagranicznym partnerem. Jednocześnie Orlen ogłosił też zamiar przejęcia kontroli nad gazowniczą spółką PGNiG.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Biznes
Kolejny koncern zbrojeniowy z Unii będzie produkował na Ukrainie
Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym