Szykuje się gazowa ekspansja Rosji.

Gazowa ekspansja rosyjskiego koncernu ma nastąpić w ciągu najbliższych 20 lat

Publikacja: 13.10.2010 03:09

Szykuje się gazowa ekspansja Rosji.

Foto: Bloomberg

Rosyjski rząd przyjął właśnie założenia rozwoju branży gazowej do 2030 r. Wynika z nich, że „kto będzie miał niebieskie paliwo, będzie miał świat w ręku”. Największe jego zapasy są dziś w Rosji. Według prognoz wydobycie gazu ma więc wzrosnąć z obecnych 650 mld m3 do biliona m3.

– Nie ma realnej alternatywy dla gazu. Nie da się go zastąpić ani w energetyce, ani w przemyśle i sektorze komunalnym. Dla nas, kraju w którym gazu jest dużo, to są całkiem dobre perspektywy – zapowiedział Władimir Putin.

Dlatego w przyjętych dokumentach zapisano, jak podaje agencja Interfaks, że w Rosji powstaną nowe centra wydobycia gazu – na Półwyspie Jamalskim, we Wschodniej Syberii i na szelfie Rosji (złoże Sztokman na Morzu Barentsa). – Złoże sztokmańskie jest dla nas bardzo ważne, dlatego będziemy je wspierać ulgami dla inwestorów. Podobnie jak inwestujących w produkcję gazu skroplonego – dodał rosyjski premier.

Na razie Rosja ma jeden zakład skraplania gazu na wyspie Sachalin na Morzu Ochockim. Można z niego wysyłać do USA ok. 1,3 mld m3 rocznie.

Prace przy sztokmańskim złożu opóźnił kryzys. Na morzu stoi jedna z czterech planowanych, platforma wydobywcza. Inwestorem jest spółka Shtokman Development AG należąca do Gazpromu (51 proc.), francuskiego Totala (25 proc.) i norweskiego Statoila (24 proc.). Projekt przez pierwsze 25 lat miał kosztować inwestorów 15 mld dol. Inwestorzy planowali 70 proc. nakładów pokryć kredytem, ale uzyskanie go w kryzysie okazało się trudne.

Jurij Komarow, prezes Shtokman Development już w końcu 2008 r. prognozował, że bez dodatkowych ulg ze strony rosyjskiego rządu dotrzymanie terminów (2015 – 2016 r.) będzie bardzo trudne. W poniedziałek rosyjski resort finansów zgodził się na zerową stawkę podatku od wydobycia surowców naturalnych dla firm z Jamału wydobywających gaz do przerobu na skroplony.

Wraz z wydobyciem ma rosnąć eksport gazu, by w 2030 r. osiągnąć 455 – 520 mld m3. Eksperci uważają, że to mało realne. Gazprom po raz drugi w tym roku obniżył prognozę eksportową do ok. 183 mld m3. Według prezesa Aleksieja Millera koncern ma podpisane umowy do 2030 r. na średnio 216 mld m3 gazu ziemnego rocznie.

Biznes
Liczne biznesy Dmitrija Miedwiediewa. Gigantyczna posiadłość ukryta nad Wołgą
Biznes
Zespół Brzoski będzie działał do końca maja. Po 100 dniach zakończy pracę
Biznes
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta: do KPRM trafiła ocena skutków regulacji
Biznes
Inpost przejmuje brytyjską spółkę. Meloni w Białym Domu oczarowuje Trumpa
Biznes
Jak deregulacja może pomóc firmom? Ich oczekiwania sprawdził PIE