– Widać, że wzrosło zainteresowanie dużych graczy polskim rynkiem – mówi Robert Maj, analityk KBC Securities. Dziś swoją pozycję umacniają na nim głównie globalne koncerny: ADM, Bunge i Cargill, nazywane od początkowych liter nazw „ABC rynku rolnego".
Amerykański ADM, czyli Archer Daniels Midland, ogłosił wczoraj wezwanie na zakup wszystkich akcji giełdowej spółki Elstar Oils. Producent biopaliw i oleju działający w północno-wschodniej Polsce zanotował w 2010 r. stratę finansową. Powodem były niskie zbiory rzepaku i wysokie ceny tego surowca, co odbiło się na spadku marż producenta. Firma liczyła na poprawę sytuacji na rynku rolnym w obecnym roku, ale zbiory rzepaku znowu okazały się niskie, a ceny tego zboża wzrosły o 30 proc.
– W sektorze przetwórstwa rzepaku i produkcji biodiesla od dłuższego czasu jest co najmniej kilka firm na sprzedaż, a o przejęciu Elstar Oils spekulowało się od dawna – ocenia Robert Maj.
Zdaniem ekonomistów w Polsce potencjał do konsolidacji branży spożywczej jest bardzo duży. Przejęciom sprzyjają niskie wyceny spółek i wysokie ceny surowców. – Tempo fuzji i przejęć przyspiesza, gdy są bardzo wysokie ceny surowców. W tym roku ceny zbóż prawdopodobnie ukształtują się na poziomie wyższym niż średnia z ostatnich kilku lat, podobnie wygląda sytuacja na rynku mleka i trzody chlewnej – ocenia Marta Skrzypczyk, analityk banku BGŻ. Przypomina, że podobna sytuacja wystąpiła w latach 2007 i 2008.
ADM, który ma zakład produkcji oleju w Szamotułach wraz z Bunge, właścicielem m.in. Zakładów Tłuszczowych Kruszwica, ma ponad połowę polskiego rynku produkcji oleju.