Jeszcze w połowie mijającej dekady niespełna 50 spółek publikowało raporty społeczne, informując w nich o swoich działaniach prospołecznych czy ekologicznych. Dzisiaj inwestorzy i organizacje zainteresowane takimi danymi mają dostęp do informacji z ponadtrzykrotnie większej grupy firm. Według analiz przeprowadzonych przez Fundację Standardów Raportowania i Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych (SEG), dane niefinansowe za 2019 rok zaraportowało 151 dużych spółek giełdowych.
Wartość dla inwestora
Skokowy wzrost liczby publikacji niefinansowych spowodowała unijna dyrektywa NFRD z 2014 r., która zobligowała największe spółki publiczne do corocznego raportowania danych ESG – dotyczących kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego. (W Polsce zapisy dyrektywy wdrożyła znowelizowana ustawa o rachunkowości).
Jak ocenia Magdalena Raczek-Kołodyńska, wiceprezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, obowiązek wynikający z dyrektywy spowodował rewolucję w postrzeganiu danych ESG zarówno przez polskich inwestorów, jak i raportujące spółki. – Dane niefinansowe przestają być „wisienką na torcie", elementem dodatkowym, a zaczynają być postrzegane jako pełnowartościowa informacja inwestycyjna – podkreśla wiceprezes SEG. Potwierdza to warszawski Indeks WIG-ESG publikowany od ponad roku na podstawie portfela akcji spółek przestrzegających zasad odpowiedzialnego biznesu, które dbają też o rzetelne raportowanie niefinansowe.
Jak jednak wynika z analiz, jakość sporej części raportów odbiega od oczekiwań interesariuszy, w tym inwestorów. Magdalena Raczek-Kołodyńska zwraca uwagę, że mimo wyraźnego wymogu wynikającego z ustawy o rachunkowości, aby wskazywać standardy lub zasady, według których jest przygotowywane oświadczenie niefinansowe, nadal 56 proc. spółek nie sporządza raportów zgodnie z uznanymi standardami raportowania, a 17 proc. w ogóle nie podaje żadnych informacji na ten temat. Utrudnia to ocenę i porównanie raportów, co zmniejsza ich przydatność dla inwestorów i samych spółek.
Początek drogi
Prof. Maria Aluchna z katedry teorii zarządzania Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która od początku wdrożenia nowych przepisów analizuje raporty niefinansowe spółek, twierdzi, że w tych za 2019 r. widać niewielką poprawę jakości raportowania. Nadal jednak utrzymuje się duża różnorodność długości, formy raportów, stosowanych standardów i wykorzystywanych wskaźników.