Zygmunt Solorz wystąpił publicznie. Jego synowie i prawnik odwołani z rady ZE PAK

Walne zgromadzenie Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin odwołało z rady nadzorczej mecenasa Jarosława Grzesiaka oraz synów Zygmunta Solorza: Piotra Żaka i Tobiasa Solorza. To pokłosie sporu w rodzinie miliardera.

Publikacja: 07.10.2024 12:16

Przewodniczący rad nadzorczych Grupy Polsat Plus i ZE PAK Zygmunt Solorz

Przewodniczący rad nadzorczych Grupy Polsat Plus i ZE PAK Zygmunt Solorz

Foto: PAP/Zbigniew Meissner

Obradujące dziś nadzwyczajne walne zgromadzenie Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin odwołało z rady nadzorczej trzy osoby: mecenasa Jarosława Grzesiaka oraz synów Zygmunta Solorza: Piotra Żaka i Tobiasa Solorza (obaj mieli rangę wiceprzewodniczących rady).

Czytaj więcej

Imperium Zygmunta Solorza. Ile może być warty majątek twórcy Polsatu

To pokłosie sporu w rodzinie miliardera, którego elementem jest – jak wynika z doniesień „Gazety Wyborczej” - walka o wpływy w fundacjach rodzinnych między dziećmi Zygmunta Solorza a jego nową żoną i wieloletnią menedżerką z grupy – Justyną Kulką.

Piotr Żak: akcjonariusze powinni wiedzieć 

O tym, jakie są nastroje w grupie, świadczyć może przebieg NWZ. Przewodniczący zgromadzenia akcjonariuszy ZE PAK dr Jerzy Modrzejewski, czyli główny prawnik i przyjaciel założyciela Polsatu, nie dopuścił do głosu syna miliardera, Piotra Żaka, który próbował przedstawić oświadczenie o sytuacji w spółce. - Akcjonariusze powinni wiedzieć... - mówił Żak dodając, że chodzi o wydarzenia z dnia poprzedniego, ale nie miał możliwości publicznego ich zrelacjonowania. Nikt na sali go nie poparł.

Czytaj więcej

Rodzinny konflikt w Cyfrowym Polsacie. Spółka traci na giełdzie

Próśb o głos ze strony syna Solorza było kilka. Za pierwszym razem, jeszcze przed ustaleniem porządku obrad, Jerzy Modrzejewski powiedział, że nie chce się rozpraszać i nie jest to dobry moment. Przy kolejnej próbie, gdy Piotr Żak chciał zaprotokołowania wypowiedzi, przewodniczący NWZ stwierdził: - W ogóle nie wyrażam zgody na protokołowanie czegokolwiek.

Dziennikarze bez wstępu na NWZ ZE PAK

Nie tylko na to nie zgodzono się dziś w ZE PAK. Na salę obrad nie wpuszczono dziennikarzy, o czym poinformował na platformie X (d. Twitter) Grzegorz Suteniec z „Pulsu Biznesu”. Dziennikarz zwrócił uwagę, że było to sprzeczne ze zobowiązaniem spółki.

Przewodniczący NWZ miał na sali wsparcie uczestników. Jedna z osób domagała się szybkiego procedowania projektów uchwał wynikających z porządku obrad i sugerowała, żeby rozmowy na inne tematy prowadzono gdzie indziej.

Czytaj więcej

Cyfrowy Polsat po publikacji "GW" o liście dzieci Solorza: działamy normalnie

Zanim doszło do podjęcia uchwał o odwołaniu członków rady nadzorczej, obrady przerywane były kilka razy na prośbę akcjonariusza. Za każdym razem na 5 minut. Po jednej z przerw Piotr Żak przedstawił projekt uchwały o przerwie w obradach do 5 listopada. Projekt przepadł jednak w głosowaniu.

Osiem osób w radzie nadzorczej ZE PAK

Po dzisiejszym zgromadzeniu rada nadzorcza ZE PAK liczy 8 osób. Przewodniczy jej Zygmunt Solorz, który na chwilę ukazał się dziś akcjonariuszem energetycznej grupy. Ponadto w skład rady wchodzą Wiesław Walendziak, Tomasz Szeląg, Henryk Sobierajski, Sławomir Zakrzewski, Alojzy Z. Nowak, Justyna Kulka oraz Beata Jakacka-Sitek.

Nikt nie zgłosił sprzeciwu do podjętych uchwał w sprawie odwołań z rady nadzorczej. Przeszły za sprawą 33,5 mln głosów „za” oraz około 11,5 mln głosów wstrzymujących się. Przeciwko padło 15,45 tys. głosów.

NWZ zostało ogłoszone przez zarząd ZE PAK na wniosek spółki Argumenol Investment, w 100 proc. zależnej od Elektrimu. W Elektrimie ponad 85 proc. akcji należy do cypryjskiego podmiotu Stasalco, kojarzonego z Zygmuntem Solorzem. Prezesem Elektrimu jest Tomasz Gillner-Gorywoda, pełniący od 2008 r. różne funkcje menedżerskie w grupie Zygmunta Solorza.

Biznes
Apel do Elona Muska w sprawie Polski. Rafał Brzoska: Jesteśmy jak Mongolia?
Biznes
Na stole 16. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Mocno uderzy w aluminium i LNG
Biznes
SpaceX wyniosło na orbitę najmniejszego polskiego satelitę. Zbudowali go studenci
Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych