Rynek energii pod znakiem zmian legislacyjnych. Firmy szukają rozwiązań

Transformacja wiąże się z koniecznością zrealizowania bardzo ambitnych celów klimatycznych. Na rynku wprowadzane są nieustannie zmiany legislacyjne.

Publikacja: 28.05.2024 12:00

Materiał promocyjny

To nie tylko obowiązek raportowania ESG. W poprawie wyceny energii elektrycznej od czerwca może pomóc reforma rynku bilansującego. Tymczasem firmy przemysłowe próbują odnaleźć się w nowej sytuacji, szukając dostępnych rozwiązań.

Weź udział w webinarze nt. przyszłości rynku energii już 11 czerwca: Przyszłość rynku energii - Konferencje Rzeczpospolitej (rp.pl)

W kwietniu br. Parlament Europejski przyjął reformę przepisów dotyczących rynku energii elektrycznej. Tym samym rynek energii ma być przyjazny dla konsumentów i atrakcyjniejszy cenowo. Komisja Europejska wydała także rekomendacje, które mają usprawnić wytyczanie obszarów przyspieszonego rozwoju OZE. Zgodnie z celem Unii na 2030 r., OZE w końcowym zużyciu energii ma być na poziomie min. 42,5 proc.

Jednocześnie Polska energetyka wciąż opiera się na węglu - w 2023 r. jego udział w miksie wyniósł prawie 68 proc., a udział OZE w krajowej produkcji 23,5 proc. (wliczając energetykę wodną). W związku z tym polski rynek czeka bardzo wiele zmian i wyzwań. Piętrzą się one również przed przemysłem. Firmy potrzebują coraz więcej zielonej energii, a Polska deklaruje, że do 2030 r. osiągnie 29,8 proc. udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto.

Inwestycje w OZE są kosztowne, czasochłonne i wciąż problematyczne. Jednak zrównoważony biznes nie jest już dziś kwestią wyboru, a koniecznością – ze względu na obowiązek publikacji raportów niefinansowych ESG za 2024 r., póki co wśród największych podmiotów. Docelowo będzie to obowiązkowe dla wszystkich.

W rozwoju zielonej energii mają pomóc nowe przepisy. Warto jednak już dziś zacząć od oszczędności i optymalizacji zużycia energii. Tym bardziej, że 14 czerwca ma wejść w życie reforma rynku bilansującego, która poprawi wycenę energii elektrycznej.

O przyszłości rynku energii w Polsce porozmawiają eksperci energetyczni już 11 czerwca 2024 r. o godz. 11.00 w webinarze organizowanym przez Rzeczpospolita.

Zapraszamy na wydarzenie podczas którego odpowiemy na poniższe pytania:

• Jakie zmiany legislacyjne czekają nas na rynku energii?
• Reforma rynku bilansującego – co nam da?
• Jak będą wyglądać koszty za energię w najbliższych latach?
• Jak optymalizować energię w firmach?
• Czym jest DSR i jakie przynosi korzyści dla firm?

W dyskusji wezmą udział:

• Jacek Misiejuk, prezes Enel X Polska
• Henryk Kaliś, prezes zarządu Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii, pełnomocnik zarządu ds. zarządzania energią elektryczną w Zakładach Górniczo-Hutniczych „Bolesław”, prezes zarządu Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu
• Piotr Listwoń, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych, Towarowa Giełda Energii S.A.

Zapraszamy do rejestracji: Przyszłość rynku energii - Konferencje Rzeczpospolitej (rp.pl)

Materiał promocyjny

Materiał promocyjny

To nie tylko obowiązek raportowania ESG. W poprawie wyceny energii elektrycznej od czerwca może pomóc reforma rynku bilansującego. Tymczasem firmy przemysłowe próbują odnaleźć się w nowej sytuacji, szukając dostępnych rozwiązań.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Biznes
Chiński rywal ChatGPT zaatakowany. Potężny cios hakerów w DeepSeek
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Biznes
Janusz Palikot wyszedł z aresztu. Uzbierał 2 mln zł, ma kilkaset milionów długu
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Polski startup ElevenLabs podbija USA
Biznes
Wykuwa się kolejny pancerny gigant w Europie
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Biznes
Awantura o pizzę z ananasem. Nowa cena, to 100 funtów
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku