Elon Musk dostał za dużą wypłatę, a prawnicy nie mają ograniczeń. Żądają 6 mld dol.

Kancelarie prawne, które obaliły w sądzie wypłatę 56 mld dolarów Elonowi Muskowi, uznając ją za przesadną, żądają zapłacenia rekordowego honorarium 6 mld dolarów.

Publikacja: 04.03.2024 20:26

Elon Musk

Elon Musk

Foto: Bloomberg

Ta sprawa ciągnie się od 2018 r., kiedy producent elektrycznych samochodów postanowił, że prezes Elon Musk nie będzie dostawać stałej pensji, premii w gotówce i innych świadczeń, natomiast zostanie objęty nowym długoterminowym systemem wynagradzania, zależnym od skuteczności działań i zwiekszenai cen akcji Tesli na giełdzie.

Jedynym wynagrodzeniem Muska miała być nagroda (100 proc.) za działalność w sferze ryzyka, którą otrzyma jedynie wówczas, jeśli firma wypadnie nadzwyczajnie dobrze. Nagroda składała się z 10-letniej darowizny opcji na akcje przekazywanej w 12 ratach zależnych od realizacji ważnych etapów przez firmę. „Aby Elon mógł skorzystać w całości z tej nagrody, kapitalizacja Tesli musi wzrosnąć do 650 mld dolarów” - ogłosiła wtedy firma. Musk mógł kupować akcje Tesli po bardzo obniżonych cenach, ale nie wolno mu było ich sprzedawać przez 5 lat od dnia kupna.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Polska Moc Biznesu: w centrum uwagi tematy społeczne i bezpieczeństwo
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii