Materiał powstał we współpracy z PMR Restrukturyzacje
Druga fala pandemii mocno odbiła się na kondycji wielu branż gospodarki, takich jak przewozy autobusowe, rynek HoReCa czy sektor eventowo-rozrywkowy. Co w pełni zrozumiałe, większość przedsiębiorstw nie była przygotowana na tak gwałtowne załamanie rynku i nie miała doświadczenia w podnoszeniu się z trudnej sytuacji finansowej. Kryzys pojawił się bardzo szybko, a przed właścicielami firm wyrosło wiele wyzwań, związanych m.in. z zatorami płatniczymi.
Przedsiębiorcy, starając się dostosować do kryzysowej i nieprzewidywalnej sytuacji, potrzebują sprawnych, uporządkowanych i szybkich działań. Jednym z gotowych już rozwiązań zapewniających jednocześnie ochronę przedsiębiorstwa i jego majątku, a także dostarczających narzędzia do modyfikacji dotychczasowego modelu biznesowego, jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. To hybryda dotychczasowych postępowań, która powstała z myślą o jak najszybszym zawarciu układu z wierzycielami i maksymalnym ułatwieniu procedur, z możliwością zastosowania przez każde przedsiębiorstwo, niezależnie od jego wielkości. Za sprawą narzędzi, które ze sobą niesie, jego wykorzystanie realnie pomaga w rozwiązaniu szeregu poważnych problemów.
Aby przyspieszyć wszystkie procedury, uproszczone postępowanie toczy się niemal w całości poza sądem. Ponadto przedsiębiorca samodzielnie wybiera doradcę restrukturyzacyjnego i podpisuje z nim umowę o sprawowanie nadzoru nad przebiegiem postępowania. Po zawarciu umowy przedsiębiorca sam zamieszcza stosowne obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a dzień jego publikacji automatycznie staje się dniem otwarcia postępowania, i to bez oczekiwania na decyzję sądu. Od tego momentu rozpoczyna się również bieg czteromiesięcznego terminu na zawarcie układu z wierzycielami.
W przypadku uproszczonej restrukturyzacji w parze z szybkością działania w naprawie firmy idzie także efektywność. Nowa formuła realnie chroni majątek przedsiębiorstwa, ponieważ bezpośrednio po otwarciu postępowania zawieszeniu ulegają wszczęte wcześniej postępowania egzekucyjne. Chronione są również kluczowe dla przedsiębiorstwa umowy – bez zgody nadzorcy układu niedopuszczalne jest np. wypowiedzenie umów najmu lub dzierżawy, leasingu, ubezpieczeń majątkowych, umów rachunku bankowego czy umów poręczeń.