Aktualizacja: 21.02.2025 11:15 Publikacja: 03.09.2023 09:19
Foto: Bloomberg
Wykryto tam oszustwo na wielką skalę dotyczące dostaw złomu miedzi, a potencjalne straty szacowane są na setki milionów euro.
Notowania Aurubis, największego w Europie producenta miedzi runęły a wraz z nimi zaufanie do branży, którym wstrząsnął niedawny skandal z Trafifigura Group w roli głównej.
Negocjacje celne między UE a USA nabierają tempa, polski przemysł AGD traci pozycję lidera na rzecz Chin, a wydatki na obronność w Polsce wzrosną do 5% PKB w 2026 roku. Jakie konsekwencje przyniosą te zmiany dla gospodarki?
UE musi mądrze realizować swoją politykę dekarbonizacyjną. Gra toczy się o konkurencyjność europejskiej gospodarki – mówi Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca rady nadzorczej BNP Paribas i szefowa rady Chapter Zero Poland.
Wiele polskich firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Analitycy pytani o beneficjentów końca wojny, wskazują firmy z różnych branż. Jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły?
Dekarbonizacja, nakłady inwestycyjne na „zielone” rozwiązania i konkurencyjność w ścisłym znaczeniu to trzy elementy, które powinny składać się na proces konkurencyjnej transformacji energetycznej.
Nie ma ekonomicznego bezpieczeństwa bez konkurencyjności, a jednym z głównych przeciwników konkurencyjności jest przeregulowanie – uważa Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w KPRM ds. Unii Europejskiej.
Koncern zapowiada dalszy wzrost produkcji miedzi z obszaru górniczego Głogów Głęboki – Przemysłowy. Istotną rolę w tym zakresie mają odegrać inwestycje w szyby górnicze GG-1 w Kwielicach, GG-2 Odra i Retków.
W naszej części Europy od dawna wiemy, że handel z Rosją obarczony jest wysokim ryzykiem. Chińczycy dopiero się tego uczą. Duży koncern z Wuhan stracił 20 mln dolarów na zakupie miedzi z Rosji. Zamiast dwóch tysięcy ton opłaconego metalu, dostał pewien szary, tani kamień. Waga się zgadzała.
O cenach miedzi i akcji KGHM sprzed kilkunastu sesji można już zapomnieć. Pytanie, na jakim poziomie zatrzymają się spadki.
W tym roku koncern pokazuje stosunkowo słabe rezultaty na działalności prowadzonej w Polsce. Odnotowuje spadki w każdym z czerech wyodrębnionych obszarów biznesowych.
Nowe sankcje USA i Wielkiej Brytanii wobec rosyjskiego aluminium, niklu i miedzi, zabraniają ich importu i handlu na giełdach w Londynie i Chicago. Może to kosztować Rosję nawet 40 mld dol.
Mocna i stabilna produkcja w Polsce, zagraniczne złoża bardziej kapryśne.
W 2022 roku jednostkowy zysk miedziowego giganta skurczył się o blisko jedną trzecią.
Komisja Europejska opublikowała dziś nowy katalog tzw. surowców krytycznych - o kluczowym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego i technologicznego UE. Został on ujęty w projekcie nowego unijnego rozporządzenia. Na liście utrzymano m.in. węgiel koksowy oraz miedź.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas