22 maja odbędzie się seminarium „Polskie metropolie”, organizowane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie w partnerstwie z Grupą Budimex, największym w Polsce generalnym wykonawcą inwestycji budowlanych.
Seminarium ma na celu zainicjowanie debaty środowisk uniwersyteckich i samorządowych na temat kondycji i perspektyw rozwoju polskich metropolii. W spotkaniu wezmą udział uznani badawcze miasta oraz liderzy środowisk samorządowych. Podczas debat poruszane będą kwestie ram prawnych i mechanizmów finansowych działania metropolii, ich relacji z ościennymi gminami oraz obszarów metropolitalnych.
Ambicją organizatorów jest to, by na samych dyskusjach się nie skończyło – owocem spotkań ma być wypracowanie nowych, praktycznych rozwiązań służących budowaniu pozycji kompetencyjnej i finansowej metropolii. Dlaczego? Polskie miasta mają istotną rolę w budowaniu dobrostanu mieszkańców i wzmacnianiu konkurencyjności polskiej gospodarki. Obszary metropolitarne generują 55 proc. PKB kraju. Aby jednak nasze wielkie miasta mogły się rozwijać i konkurować z globalnymi metropoliami, muszą mieć odpowiednie podstawy ustrojowe, racjonalne podstawy formalno-prawne swojego działania oraz wydajne i stabilne finansowanie. Tylko wtedy będą one w stanie sprostać wyzwaniom, których nie tyle nie brakuje, co przybywa. To m.in. „zielona rewolucja” (niskoemisyjność, OZE, gospodarka obiegu zamkniętego), planowanie przestrzenne (niwelowanie negatywnych skutków związanych z dominującym modelem wykorzystania przestrzeni, starzejące się społeczeństwo, niska dostępność terenów inwestycyjnych), usługi publiczne (digitalizacja systemu świadczenia usług publicznych, innowacyjne mechanizmy tworzenia i dostarczania usług publicznych, smart city), infrastruktura (modernizacja infrastruktury transportowej, energetycznej, wodociągowej, ochrony środowiska i telekomunikacyjnej), demografia (wzrost liczby osób starszych, zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej), zarządzanie.
Polskie metropolie, choć się rozwijają, to wciąż są słabo zauważane w sieci metropolii światowych. Sieć ESPON zaliczyła je do dwóch najniższych grup: Warszawa ma status potencjalnej metropolii europejskiej, a Kraków, konurbacja górnośląska, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Łódź i Szczecin słabo wykształconych metropolii europejskich.
„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym seminarium, część debat będzie moderować redaktor naczelny Bogusław Chrabota.