Piłki na mundial szyją kobiety. Ich jakość kontrolują mężczyźni

Prawie trzy czwarte wszystkich piłek futbolowych kopanych dzisiaj na świecie podchodzi z jednej małej miejscowości w Pakistanie. Stamtąd także wysyłana jest do Kataru Al-Rihla, sprzedawana przez Adidasa, oficjalna piłka 2022 FIFA World Cup, którą grają zawodnicy.

Publikacja: 26.11.2022 12:16

Piłki na mundial szyją kobiety. Ich jakość kontrolują mężczyźni

Foto: Adobe Stock

Kobiety w położonym na granicy z Kaszmirem Sialkot w południowo-wschodnim Pakistanie dostały pracę, bo piłka nożna stała się na świecie bardzo popularna. Świadczą o tym chociażby doskonałe wyniki drużyn Japonii i Arabii Saudyjskiej, gdzie wcześniej uprawiane były inne sporty.

Początkowo szyli je mężczyźni, ale to bardzo ciężka praca, bo każda Al-Rihla jest uszyta ręcznie. Postanowiono więc zatrudnić kobiety, a mężczyźni zajęli się kontrolą jakości ich pracy. W ten sposób w Sialkot powstało przynajmniej tysiąc mniejszych i większych zakładów, które szyją piłki wszelkiego rodzaju, nie tylko futbolówki. W tym biznesie pracuje w samym Sialkot dzisiaj ponad 60 tysięcy osób, czyli mniej więcej 10 proc. wszystkich mieszkańców miasta.

Pozostało 82% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Polska Moc Biznesu: w centrum uwagi tematy społeczne i bezpieczeństwo
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii