Wirtualny przetarg na ciepłownię

Polska firma inżynieryjna CIM-mes Projekt opracowała narzędzia, dzięki którym pierwszy etap konkursu na ciepłownię został zorganizowany wyłącznie w przestrzeni wirtualnej.

Publikacja: 23.05.2022 15:08

Wirtualny przetarg na ciepłownię

Foto: energia.rp.pl

Dzięki inżynierskim modelom symulacyjnym, które opracował CIM-mes Projekt, by wyłonić zwycięzcę konkursu nie inwestowano w budowę i porównywanie prototypów wielu wykonawców. Wówczas zorganizowanie konkursu trwałoby znacznie dłużej, a pomiary efektywności zajęły by kilka lat. Działanie ciepłowni musiałoby zostać zbadane w różnych okresach roku, w efekcie koszty konkursu byłyby nieporównywalnie wyższe, a wyniki byłyby trudne do porównania z powodu różnic klimatycznych i innych właściwości energetycznych ogrzewanych budynków. Odpowiedzią na tak skomplikowane analizy jest świat wirtualny, projekty były najpierw poddawane testom i ocenie w świecie cyfrowym, a dopiero jeden pomysł z największą efektywnością, przeszedł do drugiego etapu, którym jest budowa fizycznej instalacji.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Biznes
KE zapowiada deregulację, Chiny odpowiadają cłami odwetowymi, a Polska poza europejskim modelem AI
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Biznes
GPW: Spółki z sektora medycznego pod lupą
Biznes
Wojna celna Trumpa zawieszona, przemysł w Europie się stabilizuje, a Wielka Brytania chce resetu z UE
Biznes
Sądne dni w sporze o imperium Zygmunta Solorza
Biznes
Ontario zakazuje prowadzenia interesów z firmami z USA. Silny cios w Elona Muska