Po rekordowym I kwartale br., gdy wojna w Ukrainie nie zahamowała aktywności inwestorów, a polski ekosystem start-upów odnotował rok do roku ponaddwukrotny wzrost finansowania, wciąż nie widać oznak spowolnienia. Na konkretne dane jest zbyt wcześnie, ale – wbrew obawom ekspertów – przykłady z ostatnich dni pokazują, że spółki zdobywają duże kwoty na rozwój swoich innowacyjnych projektów.
Automatyzacja biznesu zyskuje na znaczeniu
Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures, twierdzi, że nie sposób – na ten moment – ocenić, jak na kondycję polskiego rynku wpłynie konflikt zbrojny za wschodnią granicą. Jego zdaniem istnieje wiele realnych scenariuszy, a jeden z nich zakłada kłopoty w obszarze fundraisingu i ograniczenie dopływu zagranicznego kapitału. – To jednak tylko scenariusze. Patrząc wyłącznie na liczby, perspektywy pozostają bardzo dobre – przekonywał przy okazji ogłoszenia wyników finansowania start-upów za I kwartał br.
Początek II kwartału może napawać optymizmem. Wystarczy wspomnieć, że start-up Alphamoon otrzymał m.in. od Sunfish Partners, Satus Starter oraz NCBR 10 mln zł na rozwój narzędzi do automatyzacji przetwarzania dokumentów w firmach. Z systemu wykorzystującego sztuczną inteligencję i algorytmy przetwarzania języka naturalnego, umożliwiającego m.in. łatwe wydobywanie tekstu i kluczowych informacji z dokumentów, takich jak rachunki, faktury i umowy, korzystają już np. Santander Bank, Pekao i PGNiG. Dzięki finansowaniu spółka planuje rozwinięcie nowatorskiej technologii, powiększenie zespołu o kolejnych programistów (obecnie zatrudnia ponad 30 osób) i ekspansję za granicą. – Spółka jest gotowa na szybki wzrost – przekonuje Stanisław Rogoziński, partner zarządzający w Satus Starter.
Jeszcze większe pieniądze od inwestorów zdobył Symmetrical.ai. Fintech, który chce ze swoim nowatorskim systemem automatyzacji procesów płacowych w firmach wejść do USA oraz na rynki zachodnioeuropejskie, został zasilony ostatnio imponującą sumą 18,5 mln dol. Transakcji przewodził Target Global (TG), fundusz znany z inwestycji w Revolut, DocPlanner czy Delivery Hero. Jak podaje Piotr Smoleń, prezes Symmetrical, warszawska spółka, która została założona w 2019 r., w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy aż 23-krotnie zwiększyła swoje przychody, przetwarzając w tym czasie dziesiątki tysięcy wypłat i obsługując klientów z Wlk. Brytanii, Hiszpanii i Polski. – Technologia Symmetrical będzie nowym standardem w tej branży – prognozuje Ben Kaminski, partner w TG.